FOTO-Teatro Okolo Malohontu: Najrýchlejšími cyklistami opäť Gábor Fejes a Dávid Kaško z Fiľakova

17. septembra 2019 |  |

Víťazom medzinárodných cyklistických pretekov Teatro Okolo Malohontu sa opäť stal maďarský pretekár Gábor Fejes, v jeho závese došiel domáci Dávid Kaško z Fiľakova. Ako tretí na takmer 90 kilometrových pretekoch okolo regiónu prišiel do cieľa jeho tímový kolega Samuel Mičinan z Cyklistického tímu Firefly. Preteky absolvovalo v nedeľu, 15. septembra približne 130 pretekárov. Gábor Fejes jazdiaci za CK Spartak Tlmače s časom 02:19:48.1 sa znovu postavil na najvyšší stupeň víťazov a obliekol si víťazný dres v zelených farbách. V úvode pretekov išla do úniku štvorica pretekárov už pri Veľkých Teriakovciach, za nimi išiel pelotón až po Kokavu nad Rimavicou, kde sa na prvom kopci začali trhať.

Gábor Fejes si odniesol putovný pohár

„Gábor sa odpútal niekde na Chorepe, nastúpil svoje tempo a začal stíhaciu jazdu až kým nedobehol čelo a išiel sám do cieľa," priblížil jazdu víťazného pretekára riaditeľ pretekov Marek Urbančok. Gábor Fejes tento rok došiel do cieľa o približne päť minút neskôr, na víťazstvo mu to ale stačilo. „Asi má nejaký recept na víťazstvo na našich pretekoch, aj keď chalani čo išli v úniku, išli veľmi pekne, odolávali dlho. Potom, keď prišli naozaj kopce, tak si to nenechal ujsť a ukorstil nám trofej. Vyhral tretíkrát takže putovný pohár mu ostáva," spomenul pre Rimava.sk Marek Urbančok, ktorý tak má za úlohu do budúceho ročníka pripraviť novú trofej pre ďalších víťazov. Ako zdôraznil, ďakuje približne 50-tke všetkým dobrovoľníkom za pomoc pri organizovaní pretekov.

Dávid Kaško, bývalý pretekár CK Rimavská Sobota došiel do cieľa s istotou. Onedlho ho čakajú najväčšie preteky - Okolo Slovenska

Druhým najrýchlejším pretekárom spomedzi viac ako 130 súťažiacich bol takpovediac domáci jazdec Dávid Kaško z Fiľakova, ktorý jazdí za Cyklistický tím Firefly no v minulosti pretekal aj za CK Rimavská Sobota. Víťazstvo mu tento rok v porovnaní s tým minuloročným ušlo o približne 40 sekúnd. Za posledné tri roky sa dostal do kategórie mužov od 23 do 29 rokov, kde je početnejšia konkurencia, aj naďalej však patrí k špičke pretekov. Druhým najlepším pretekárom bol aj v roku 2017. Zuby si však na víťazstvo brúsil teraz, no ostáva mu to ako úloha aj na budúci rok.

„Na pretekoch sa mi išlo dobre. Zišla sa výborná konkurencia nie len zo Slovenska ale aj z okolitých krajín," povedal pre Rimava.sk po pretekoch. Ako spomenul, v prvej skupinke čo sa odtrhla bol aj jeho tímový kolega, postupne však ostali len dvaja vpredu. „Asi na druhej horskej prémií sa odpútal od našej skupiny Gábor Fejes. Ja som trošku zaváhal a až neskôr som vyrazil za ním, to bola chyba. Od vtedy som vlastne išiel sólo jazdu," zhodnotil Kaško, ktorý si dal ešte časovku a na poslednej horskej prémií dobehol dvojicu. Gábor ich ale dobehol skôr a rovno im nastúpil.

„Kedže ja som sa cítil stále dobre tiež som išiel rovno cez nich a snažil som sa dobehnúť vedúceho pretekára. Na poslednom kopci som mal ale stále ešte stratu na neho okolo 20-25 sekúnd a vedel som, že v zjazde by som toľko už nezískal na neho," opísal priebeh pretekov. Keďže dvojica bola ďaleko za ním, posledný zjazd išiel podľa jeho slov bezpečne a došiel na druhom mieste. „Nechcel som už zbytočne riskovať kedže ma od stredy čakajú najväčšie preteky u nás a to Okolo Slovenska. Malohont bola taká posledná previerka pred týmito pretekmi. Som rád, že som sa na nich znova mohol zúčastniť. Organizačne patria tieto preteky určite medzi špičku na Slovensku a v budúcnosti sa sem tiež s radosťou vrátim… dúfam, že už po prvé miesto," uzavrel.

Najstarším pretekárom bol 74 ročný cyklista z USA, darilo sa aj ženám

Pretekári boli zaradení do osem kategórií. Najstarší, David Farmer z Ameriky mal 74 rokov, celú trasu prešiel za niečo vyše štyroch hodín. V súťaži tímov najlepšie skončili pretekári Liptov cycling team, druhé miesto Firefly a tretí CK Spartak Tlmače.

Medzi ženami zvíťazila Tatiana Jaseková s časom 02:33:12.2 z Bike pro sport, druhá bola Katalin Budai so stratou približne 30 minút. Tretie miesto vybojovala Zuzana Mačudová z Veľkých Teriakoviec. Kompletné výsledky pretekov nájdete tu. Súčasťou boli aj detské preteky na Hlavnom námestí.

Vyhodnotili najviac povzbudzujúcich divákov v obci

Súčasťou 6. ročníka bola aj súťaž o najlepšie povzbudzujúcu obec. Trasa pretekov prechádzala cez 14 obcí a 2 mestá v regióne. Podľa hodnotenia MAS Malohont sa ňou stali Veľké Teriakovce, kde viac ako stovke cyklistov fandili desiatky obyvateľov všetkých vekových kategórií, pričom hlasivkami vôbec nešetrili. Nechýbali ani bubny, trúbky, rapkáče, vlajky či iná výzdoba vrátane bicyklov a kolobežiek.

Pozrite si prvú fotogalériu z pretekov: Rimava.sk, Miroslav Sobek (Chorepa a RS) a Peter Vranský (Kokava nad Rimavicou)

Zdroj: Rimava.sk