No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V Gombaseckej jaskyni objavili nové unikátne priestory

perex-gombasekV uplynulých dňoch sa v chodbách Gombaseckej jaskyne podarilo bratom Tomášovi a Ľubošovi Suchým objaviť svetový unikát. Našli nové priestory jaskyne s obrovským jazerom a rôznymi formami života neživej prírody. „Sú tam heliktity, všelijaké druhy stalagmitov, stalaktitov, stalagnátov, tiež rôzne formy krištáľov. Dokonca sú tam štíty a bubny, niečo také, ako aj v Domici,“ uviedol pre Rimava.sk predseda Jaskyniarskej skupiny Speleo Rožňava Bartolomej Štrumann.

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Nachádza sa v chotári obce Slavec v okrese Rožňava, kde ju objavili jaskyniari z Rožňavy v roku 1951. Nové chodby dlhé takmer pól kilometra objavili v zatiaľ nesprístupnenej časti jaskyne bratia Suchý spolu s pomocou svojho podporného družstva, ktorého členmi sú Mikuláš Repaszký, Hegedús Andráš, Csondor Katka, Jozef Heteši a Miroslav Šichula.

Nový priestor, ktorý objavili, sa nachádza na riečisku, kde intenzívne tečie Čierny potok. „Starí objavitelia veľa bádali v týchto priestoroch, no vtedy nemali také možnosti. Mali len nejaký drevený rebrík, ktorý si skonštruovali a vyliezli tam asi do výšky 10 metrov, ďalej sa už nedostali,“ uviedol Štrumann. Novoobjavené priestory sa nachádzajú vo výške 50 metrov. Momentálne sa jaskyniarom podarilo zmapovať prvých 500 metrov, takže jaskyňa už bude mať spolu s novými chodbami dĺžku viac ako dva kilometre.

Unikátne priestory môžu zatiaľ navštíviť len skúsení jaskyniari a speleológovia. Verejnosti je to podľa jeho slov momentálne neprístupné. „Je dosť náročné sa tam dostať. Musíte ísť po vode, potom vyliezť hore na lane 50 metrov a až tam sú objavené chodby. Pre verejnosť to momentálne sprístupnené nebude, pretože to turisticky nie je možné. Ak by sa do budúcna našli finančné prostriedky, tak by sa časť jaskyne dala sprístupniť,“ dodal na záver Štrumann.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Hegedús András, Mikuláš Repaszký


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross