No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V múzeu prebieha unikátna výstava módy, milovníkov histórie tiež čakajú sprievodné podujatia

RIMAVSKÁ SOBOTA – V priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote si ešte dva mesiace (do 7. apríla) môžete pozrieť unikátnu výstavu s názvom "Dress kód: Art Nouveau – Dresszkód: Szecesszió", ktorá vás zasvätí do tajov šatníka a životného štýlu žien na prelome 19. a 20. storočia.

Výstava vznikla v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Budapešti a skladá sa z niekoľkých celkov: každodenné, solídnejšie, denné nosenie, elegantné, slávnostné šaty a nový spôsob života – so zameraním na šport, vzdelávanie alebo prácu, a tomu prispôsobené nové oblečenie.

Výstava bola sprístupnená 23. novembra minulého roka a za ten čas si ju mohlo pozrieť množstvo spokojných turistov, obyvateľov mesta či kolektívov škôl. Výstava ponúka pohľad do šatníka a životného štýlu ženy na prelome 19. a 20. storočia, a to prostredníctvom predmetov vybraných zo zbierky textilu a odevov Umeleckopriemyselného múzea.

Vďaka vystaveným odevom a doplnkom z tohto obdobia výstava predstavuje nový ženský ideál secesného obdobia, ktorý už zahŕňa nielen vonkajší vzhľad, ale aj vzdelanosť ženy. V 19. storočí sa dôsledne rozlišovali odevy, ktoré boli vhodné na rôzne udalosti. Okrem oblečenia, ktoré sa nosili doma, mali rôzne odevy na prijímanie hostí, na čaj a večeru, a nehovoriac o tých, ktoré sa nosili na banketoch, v salónoch alebo na promenádach.

Jedným z najzaujímavejších bodov výstavy je rozhodne oblečenie na kúpanie, ktoré sa na prelome 19. a 20. storočia stalo spoločensky obľúbenou aktivitou. S rozširovaním meštianstva a rozvojom infraštruktúry sa stávalo čoraz bežnejším navštevovať kúpelne s rôznymi liečivými vodami. Hoci kúpanie a plávanie dámy a páni praktizovali v tých časoch oddelene, návšteva kúpeľov bola minimáne rovnakou spoločenskou udalosťou ako aj rekreačným programom. Na plavkách podobných plášťom, ktoré sa v tej dobe používali, ešte neboli odhalené ruky a nohy. Na viacerých dobových fotografiách možno pozorovať, že v niektorí ľudia na nábreží dokonca nosili pančuchy a topánky.

Na pobreží a iných kúpeľných miestach sa používali kúpeľné vozy. Ich cieľom bolo, aby sa ženy vyhli zvedavým pohľadom mužov. Tieto vozy na kolesách slúžili aj ako prezliekacie kabíny, ktoré boli posunované do vody s pomocou koní, alebo ľudskej sily, prípadne pomcou rampy, aby sa mohli kúpajúci bezpečne ponoriť do vĺn a zároveň boli v takej vzdialenosti, aby sa vyhli zvedavým pohľadom mužov. Keď sa dámy okúpali, zástava upravená na rohu voza signalizovala, že môžu byť odtiahnuté na breh.

Zdroj: FB Gemersko-malohontské múzeum/Gömör-Kishonti Múzeum

Rimavskosobotské múzeum k výstave pravidelne organizuje aj sprievodné akcie určené pre milovníkov histórie či rodiny s deťmi. Nedávno si najmenší návštevníci mohli spolu s rodičmi či starými rodičmi vlastnoručne vyrobiť vintage šperkovnice a aj vianočné ozdoby. Nádejné módne návrhárky tiež vytvorili secesné spoločenské šaty na ples pre bábiky Barbie.

Sprievodné podujatia pokračujú aj v najbližších týždňoch. Počas Dňa svätého Valentína (14. februára) si zamilované dvojice môžu užiť rande priamo v múzeu a naučiť sa ako dvorili ľudia na prelome 19. a 20. storočia. Súčasťou podujatia bude aj výroba vlastného vejáru a zoznámenie so základmi vejárovej reči. 13. marca čaká návštevníkov tradičné maľovanie na sklo v duchu Art Nouevau, 2. apríla zas prednáška Evy Hasalovej z Historického múzea a historička Eleonóra Géry z Univerzity ELTE 4. apríla ponúkne odbornú prednášku o životnom štýle modernej ženy.

Gemersko-malohontské múzeum nájdete na Námestí M. Tompu 14/5 v Rimavskej Sobote a kontaktovať ich môžete na tel. čísle 047/563 27 41, prípadne mailom na: [email protected]. Múzeum nájdete tiež na Facebooku a Instagrame.

Gemersko-malohontské múzeum je počas zimnej sezóny od 1. októbra do 31. mája otvorené od utorka do nedele od 9-tej do 17-tej a počas letnej sezóny od utorka do nedele od 10-tej do 18-tej.


PR článok
Rimavu číta viac ako 100 000 ľudí mesačne, odprezentuj svoju firmu aj ty.Kontakt: [email protected]


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross