No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V Rimavskej Sobote sa do školských lavíc vracia takmer dvetisíc žiakov základných škôl

4. septembra 2023 | | |  | 
Slávnotné otvorenie v ZŠ P. Dobšinského v Rimavskej Sobote.

RIMAVSKÁ SOBOTA – Po dvoch mesiacoch sa dnes (4. septembra) žiaci materských, základných i stredných škôl opäť vrátili do školských lavíc. Na Slovensku do základných škôl nastupuje približne 507-tisíc žiakov a ďalších zhruba 215-tisíc študentov na stredné školy.

Do školských lavíc zasadlo prvýkrát 60 058 žiakov, ide o prvákov základných škôl. Nové poznatky bude na Slovensku získavať zhruba 720-tisíc žiakov.

Mesto Rimavská Sobota má v zriaďovateľskej pôsobnosti 3 základné školy s vyučovacím jazykom slovenským a 2 základné školy s vyučovacím jazykom maďarským.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako pre Rimava.sk uviedla vedúca odboru školstva, mládeže a športu na MsÚ Rimavská Sobota Renáta Adorjánová, podľa predbežného sčítania mala samospráva v školskom roku 2023/2024 v základných školách otvoriť 95 tried a 2 špeciálne triedy, s počtom 1 979 žiakov.

Zdroj: MsÚ Rimavská Sobota

Štúdium v Rimavskej Sobote ponúka aj Evanjelická základná škola Zlatice Oravcovej, Creative – Súkromná základná škola – Magán alapiskola, Základná umelecká škola či špeciálne základné školy.

Samospráva má ďalej v zriaďovateľskej pôsobnosti 6 materských škôl a 1 základnú školu s materskou školou na Dúžavskej ceste. Do materských škôl malo byť v tomto školskom roku prijatých 599 detí v 33 triedach.

Zdroj: MsÚ Rimavská Sobota

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR s príchodom nového školského roka uvádza, že prinesie napríklad aj postupné zavádzanie systému podporných opatrení, nový spôsob ospravedlňovania neprítomnosti detí či nové materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie. Na vybraných základných školách tiež odštartuje kurikulárna reforma.

"Vzniká ďalších 16 nových Regionálnych centier podpory učiteľov (RCPU), čo znamená, že od septembra bude fungovať celkovo už 32 RCPU, ktoré budú poskytovať podporu školám vo svojich regiónoch. Primárnym cieľom RCPU je pomôcť kolegom – učiteľom s prechodom na novú formu vzdelávania po zavedení kurikulárnej reformy. Zriadenie a činnosť centier sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR," avizuje rezort školstva.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross