V jednej zo základných škôl v Rimavskej Sobote sa tešia novej učebni. Nejde však o obyčajnú miestnosť so štyrmi stenami. Je to učebňa postavená pod holým nebom, ktorej súčasťou je aj fontánka. Takouto eko-učebňou sa môže pochváliť Základná škola Š. M. Daxnera, ktorej zriaďovateľ, rimavskosobotská samospráva, získal na tento projekt financie vo výške viac ako 36 tisíc eur. Dnes, 29. apríla, ju pri príležitosti jej dokončenia predstavili.
„Projekt bol financovaný z fondov Európskeho hospodárskeho priestoru, hlavne z nórskych fondov, teda 85 percent a 15 percent bol financovaný zo štátneho rozpočtu,“ uviedol pre Rimava.sk riaditeľ ZŠ Š. M. Daxnera, Peter Černý. Ako doplnil, projekt teda rozpočet mesta vôbec nezaťažil.
Učebňa je situovaná v átriu školy. Podľa riaditeľa by všetky stavby mali mať v sebe trochu ekosystému. „Mali by byť nejakým spôsobom zazelenené, pretože človek sa tak cíti viac príjemne,“ priblížil Černý, podľa ktorého toto dielo má niekoľko aspektov dôležitých pre človeka, akým je napríklad sociálny, environmentálny či zdravotný.
Keďže stavba je pod holým nebom, nejde o „klasickú“ učebňu so štyrmi stenami. Výstupom je teda pergola, neuzavretý priestor, ktorý obrastajú brečtany, súčasťou je aj tabuľa na písanie. Ďalším výstupom sú aj lavice, sedačky ako aj kvetináče, v ktorých chcú podľa riaditeľa predpestovávať stromčeky či okrasné dreviny. „Nakoľko, keď sa učíme o prírode nemáme sedieť v uzavretej miestnosti, ale musíme vyjsť do prírody a keď sa chceme o nej učiť musíme tú prírodu dostať k nám,“ ozrejmil Černý a zároveň priblížil, že súčasťou sú aj štyri amfory, veľké nádoby, ktoré sú napĺňané dažďovou vodou. „Táto voda sa bude využívať na polievanie rastlín, stromčekov a podobne,“ ozrejmil.
Na škole z tohto projektu postavili aj fontánku. „Je napojená na ďažďovú vodu, ktorá sa odvádza zo strechy a je privádzaná čerpadlom, ktorá cirkuluje,“ podotkol Černý. Okrem pergoly, nádob, fontánky či novovysadených stromčekov sú výstupom aj učebné osnovy, ktoré sa im podľa riaditeľa aj s pomocou ďalších učiteľov školy podarilo zaradiť do edukačného procesu. Ako ďalej priblížil, súčasťou projektu je aj meteorologická stanica. „Dá sa ňou merať sila vetra, slnečné žiarenie, zrážky a viac iných vecí. Sme veľmi radi, že žiaci budú mať opäť predstavu o tom, čo je príroda, čo sú živly a čo je meteorologická stanica,“ dodal.
„Myslím si, že takéto prostredie nám môžu mnohí závidieť, pre nás to bola dvojročná práca na. Dúfam, že sa nám podarí tento projekt v takomto stave udržať a že si ho budeme chrániť,“ avizoval Černý, podľa ktorého sa i do budúcna budú uchádzať o ďalšie financie, najviac sa chcú aktuálne zamerať na výmenu ďalších okien.
Zdroj: Rimava.sk