Zdroj foto: Stanka Sivičeková

ŽIAR NAD HRONOM/RIMAVSKÁ SOBOTA – Veľkonočné plavecké preteky v Žiari nad Hronom prilákali v sobotu (16. marca) plavcov zo širokého okolia. Športovci mohli predviesť svoje schopnosti a odhodlanie. Rimavskosobotský klub zastupovalo 15 plavcov. Niektorí čelili vekovej nevýhode, no i napriek tomu sa im darilo.

Barbora Roháriková si zasúťažila ako nováčik. Napriek prekážkam si vyplávala 5. miesto v disciplíne 200 metrov voľného spôsobu. V tejto kategórii štartovala aj Laura Látková, ktorá v disciplíne 50 metrov motýlik obsadila piatu priečku. Viki Klinckovej sa veková nevýhoda netýkala. Dve zlaté medaily si vyplávala v disciplínach 100 metrov znak a 50 metrov motýlik. Z polohových pretekov si odniesla striebro.

Druhé miesto v disciplíne 50 metrov motýlik a 3. miesto v disciplíne 100 metrov znak si vyslúžila Vivien Figei. Tomáš Fȕri obdržal v 100 metroch znak zlato a v disciplíne 50 metrov znak striebro.

Starší plavci zastupovali kategóriu B. V disciplíne 200 metrov kraul a 50 metrov znak si Nikola Chovancová, napriek vekovej nevýhode, vybojovala dve deviate miesta. Mia Nosáľová obsadila 4. miesto v disciplíne 50 metrov motýlik. Dve šieste miesta v disciplíne 50 metrov motýlik a 100 metrov polohové preteky získal Filip Hriň. V motýlikovej päťdesiatke si Sofia Timková vyplávala striebro. Tereza Ďurková si vybojovala striebro v disciplíne 100 metrov motýlik a bronz v disciplíne 50 metrov motýlik.

Tí najstarší si zasúťažili v kategórii A. Šimonovi Šupicovi a Emílii Schedlingovej sa podarilo získať po tri bronzové medaily. Šupicovi sa najviac darilo v disciplínach 50 metrov znak, 50 metrov motýlik a 100 metrov polohových pretekov. Schedlingová naopak získala bronz v disciplínach 100 a 200 metrov voľného spôsobu a 50 metrov znak. Pódiové umiestnenie za každú z disciplín obsadila Sofia Látková. Domov si odniesla štyri druhé miesta a tri zlaté medaily.

Lea Kolimárová dosiahla významné zlepšenie svojich osobných rekordov, pričom najväčší úspech dosiahla v disciplíne 50 metrov znak, kde obsadila 4. miesto. Z prsiarskej päťdesiatky si zlato vyplávala Sabína Iždinská. Bronz si vybojovala v 50 metroch motýlik a 100 metroch polohových pretekov.

Úspechy plavcov pomohli k celkovému zisku 26 cenných kovov. Vďaka tomu sa v celkovom hodnotení rimavskosobotský klub umiestnil na štvrtom mieste.

V rovnaký deň sa konala Veľká cena Nových Zámkov. Zasúperilo si tu približne 250 plavcov. Pretekov sa zúčastnila Ela Valachová, ktorá sa ocitla vo vekovej nevýhode. Napriek tomu sa jej podarilo získať šesť strieborných medailí a zlato v disciplínach 50 a 100 metrov znak.

Najbližšie si športovci zaplávajú v sobotu (23. marca) vo Veľkom Krtíši. Celkový výsledok svedčí o kondícii a pripravenosti plavcov, ktorých tréningový režim a odhodlanie posúva vpred.