No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Mitrovanie o tradíciách i rekordnom počte špecialít z baraniny

mitrovanieSlávnostný sprievod ovčiarov z Gemer-Malohontu a Podpoľania, tradície, folklór ako aj rekordný počet družstiev, ktoré navarili špeciality z baraniny. Všetko umocnené po niekoľkých upršaných dňoch slnečným počasím, aj vďaka ktorému jesenná akcia prilákala približne 2500 návštevníkov. Aj také bolo tohtoročné ukončenie pastierskej sezóny na salaši Pod Maginhradom pri Veľkých Teriakovciach.

Najlepšie však podľa poroty navarilo družstvo z Kružna, ktoré pripravilo baraní perkelt. Družstvo Kokavská ambasáda, ktoré sa zúčastňuje už od prvého ročníka a má na konte dve víťazstvá, skončilo druhé. Tentokrát pripravili dusenú baraninu na majoráne. Za nimi sa umiestnili Hrachovianky s plnenou kapustou.
Ukončenie pastierskej sezóny nazývané mitrovanie sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk, na ktorý pred piatimi rokmi nadviazali v obci Veľké Teriakovce podujatím Slovenské mitrovanie. Počas neho bol pre verejnosť pripravený odborný program, ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry a viaceré sprievodné aktivity ako jarmok, výstava či drevené atrakcie pre deti. Novinkou tento rok podľa organizátorov bola zlosovateľná vstupenka a množstvo cien. Prekonaný bol aj počet družstiev, ktoré prišli navariť špeciality z pripravených štyroch kilogramov baraniny. Tento rok ich prišli až jedenásť. „Každý si dal záležať na tom jedle, každý sa snažil aby navaril čo najchutnejšie,“ povedal pre Rimava.sk člen hodnotiacej poroty Adrián Cavar, podľa ktorého hodnotili vzhľad, chuť, vôňu, konzistenciu jedla, servírovanie, ako aj celkový dojem z pripravovaných jedál. Ako sám povedal, bolo ťažké ich hodnotiť, všetky jedlá boli jedlé, boli chutné a nebolo cítiť, že je to jedlo z baraniny. Medzi členmi 11 tímov boli „kuchári“ od Bratislavy až po Košice, odkiaľ prišili po prvýkrát zástupcovia Turistického klubu Medvede z Čane. Pripravili dusené baranie stehno na „exotický“ spôsob s ryžou a zázvorom. Ako sami povedali, zaujímajú sa o chov oviec a aj sami ich chovajú a prišli sem na základe dobrého odporúčania. Podľa Štefana u nich v regióne baranina nie je až taká obľúbená a preto chceli prísť, ochutnať a zistiť aké sú tu recepty.

Najlepšie však podľa poroty navarilo družstvo z Kružna, ktoré pripravilo baraní perkelt. Družstvo Kokavská ambasáda, ktoré sa zúčastňuje už od prvého ročníka a má na konte dve víťazstvá, skončilo druhé. Tentokrát pripravili dusenú baraninu na majoráne. Za nimi sa umiestnili Hrachovianky s plnenou kapustou.

„Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je pripomenúť verejnosti aj mladším generáciám starý zvyk, ktorý už pomaly vymizol z týchto končín, Mitrovanie,“ pripomenula Miroslava Vargová, manažérka miestnej akčnej skupiny MAS Malohont, ktorá sa na organizovaní podieľa. Po minulom roku, kedy malo úspech záverečné zúčtovanie, ako prejav vďaky majiteľa voči týmto pastierom, si organizátori pripravili podobný pochod zo Salaša až po Humno. „Minulý rok na to neboli pripravení ale tento rok sa na to chystalo dosť ľudí,“ poznamenala Vargová a dodala, že atmosféru na salaši dopĺňali malí aj veľkí folkloristi, ktorí vystupovali až na dvoch pódiách. Akciu podľa Vargovej pomohlo zorganizovať aj približne 40 dobrovoľníkov. Sprievodnou akciou bola aj výstava Jelšavské zvonce v teriakovskom mlyne spojená s premietaním filmu Tradičné zvonkárstvo na Gemeri.
Organizátormi podujatia sú Miestna akčná skupina MALOHONT, Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote a Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: Rimava.sk, MAS Malohont (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross