No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Mladá jazdkyňa Tamara Polláková sa predstavila na európskej scéne

20. augusta 2020 | | |  | 

Sen sa stal skutočnosťou. Mladá jazdkyňa si odbila premiéru na majstrovstvách Európy v drezúre. Tie sa konali v maďarskej metropole. Trinásťročná Tamara Polláková s plemenným žrebcom Przedswit XIX-16/Chocolate zo žrebčína Motešice zaznamenala najlepší výsledok zo slovenských pretekárok v kategórii deti do 14 rokov. Hovorí o veľkom úspechu aj pre Rimavskú Sobotu.

Článok pokračuje pod reklamou„Podali sme s Chocolate životný výkon a obsadili sme 40-te miesto v individuálnej súťaži," priblížila pre Rimava.sk Tamara Polláková. Tá spolu so Sofiou Laurou Petranovou a Larou Dangl skončili ako družstvo na 9. mieste. „Slovensko zatiaľ ešte nikdy na takýchto pretekoch nemalo zastúpenie v takomto zložení," priblížila ďalej Tamarkina mama Ivana Polláková. Podľa Tamarky to bol pre nich najväčší zážitok. „Už iba kvôli tomu, že sme sa tam vôbec dostali a posunuli sme sa vo svetovom rebríčku," podotkla.

Európsky šampionát v drezúre sa uskutočnil od 9. do 14. augusta v Pilisjaszfalu v Budapešti. Podľa mladej jazdkyne bolo veľkou škodou, že kvôli Covid-19 nebola táto udalosť sprístupnená divákom. Vládli tam prísne hygienické predpisy, napríklad pri každom vstupe do dejiska súťaže im merali teplotu, keďže ubytovaní boli úplne inde. „Pri vykladaní koňa nás tiež poriadne pootáčali, keďže sme museli mať transfer list a každý koník musel mať čip, aby ho vedeli identifikovať. Pri vysokých teplotách, ktoré nás čakali, sme museli nosiť vo vnútorných stajniach rúška na ústach," priblížila opatrenia.

Po príchode na dejisko absolvovali tréning a v nedeľu úspešnú veterinárnu prehliadku. Na takýchto pretekoch musí mať kôň stále čisto v boxe a neustále vodu. Po odsúťažení čakal na súťažiacich steward, ktorý ich odprevadil k veterinárovi. Skontroloval koňa, či nie je okopaný, ošúchaný, skontroloval papuľu koňovi, či náhodou tiež nemá nejaké náznaky krvi alebo ošúchania. „Až keď bol kôň v poriadku, výsledok bol oficiálny. V prípade, že by niečo našli, tak nás diskvalifikujú," zdôraznila.

V pondelok tak začali zahrievacím kolom, ktoré bolo len akosi tréningové v úlohe FEI B, kde si vybojovali 40 miesto. V ten istý deň sa uskutočnilo žrebovanie pre hlavnú súťaž. „Mali sme jeden deň na oddych, kde sme mohli popozerať najlepšie kone sveta, nájsť nových priateľov z Portugalska či z iných krajín. Vidieť elitu, kde kone majú väčší luxus, ako my doma, bol bravúrny zážitok," priblížila s tým, že si tam našla nových kamarátov.

V stredu ráno ale prišiel deň „D". Na takomto podujatí je podľa jazdkyne hlavné mať čistú hlavu, keďže rozhodujú rozhodcovia medzinárodnej úrovne. „Je to velikánsky tlak a zodpovednosť," pripomenula Tamarka.

V drezúre s koníkom absolvovali ustupovanie na holeň, doľava, doprava, obrat okolo zadku, nacválanie z kroku, predĺžené cvaly, kontracval, jednoduchú zmenu cvalu, zastavenia ci predĺženie v kuse.

„Každodenná tvrdá drina sa odzrkadlila na našom výkone. Porovnali sme sa s európskou elitou a vieme, na čom máme ďalej pracovať, aj keď to s ňou nieje možné porovnávať, ale priblížiť sa k nej môžeme," dodala záverom Tamarka, ktorá sa v nasledujúcich dňoch chystá oddychovať. „Ešte nás čaká tento rok niekoľko pretekov a hlavne sa musím venovať škole, to je podmienka, aby som mohla robiť to, čo ma baví," poznamenala.

„Sponzori, bez ktorých by sme sa nemohli zúčastniť týchto pretekov sú Ing. Ladislav Sedmák st.- Agroris s.r.o, Ľudovít Pollák - Autoškola P&P, Marián Žilík - Ekolgnis s.r.o, P. Molnár- Molnár Group s.r.o, Stavebniny Ádám, Tibor Bartók, H.M.H. Drevovýroba Kociha s.r.o," uzavrela.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív Tamara Polláková


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross