No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO Oždianske serpentíny: Na trati dosahovali jazdci čoraz lepšie časy, majstrom je Jozef Béreš mladší

26. septembra 2017 | | |  | 

Netradične záverečné preteky vrchárov, Oždianske serpentíny v okrese Rimavská Sobota, priniesli začiatkom jesene jazdcom aj divákom originálny zážitok. Postaral sa oň Jozef Béreš mladší na vozidle Tatuus (s obsahom dvalitre), takzvanej „placke“, keď v druhý deň pretekov atakoval priemernú rýchlosť až 121 kilometrov za hodinu. O necelú sekundu bol rýchlejší ako ďalší skúsený jazdec Igor Drotár na Škode Fabia R5. Tretie miesto si počas víkendových pretekov podelili Dubai z Poľska na Mitsubishi Lancer a v nedeľu Martin Juhás na BMW M3.

Pretekov sa zúčastnilo približne 35 licencovaných aj 17 nelicencovaných jazdcov. Ich jazdecké zručnosti preveril dážď, chladné počasie, no napokon vyšlo aj slnko. O atmosféru na trati sa neodmysliteľne starali viac ako desiati predjazdci, medzi ktorými bol aj domáci Jozef Varecha, Robert Fodor na upravenej Škodovke ako aj skúsený Ján Alberty, ktorý sa k jazdeniu vrátil po vážnej nehode. Z regiónu sa ako pretekár postavil na štart aj mladý nádejný jazdec Maroš Sucháč Junior.

„Napriek nepriazni počasia pretek dopadol veľmi dobre. Bolo tam všetko čo má byť, napätie, rýchlosť, nehody menšieho rázu, ale aj to k tomu dodáva ten správny šmrnc,“ povedal pre  Rimava.sk niekoľkoročný organizátor a riaditeľ pretekov v Ožďanoch Ján Lachký. Ako spomenul, počasie asi najviac ovplyvnilo návštevnosť divákov, najmä v sobotu, kedy počas pretekov aj zapršalo, no ku koncu zasvietilo aj slnko. „Mal som okolo seba ľudí, na ktorých som sa mohol spoľahnúť. Spokojnosť zo strany jazdcov bola vysoká, a zo strany divákov dostali aj adekvátnu podporu, najmä v nedeľu,“ poznamenal Lachký, ktorý bol s pretekom spokojný. K budúcemu ročníku sa zatiaľ vyjadriť nevedel, ako poznamenal, všetko bude záležať od možnosti získania potrebného finančného zabezpečenia. „Latka ktorá bola nastolená, však musí byť zachovaná,“ dodal.

Jazdcov na 2,85 kilometra dlhej trati s prevýšením viac ako sto metrov čakali aj tento rok dva spomaľovacie retardéry ktoré sa nachádzajú ešte v obci, čo síce zvyšuje atraktívnosť, no súčasne v rámci bezpečnosti spomaľuje jazdcov na zníženie rýchlosti  na približne 60 km/h. „Navyše na trati sú štyri vracáky, kde je tiež podobná rýchlosť,“ priblížil Lachký. Pri týchto podmienkach však dokázal Jozef Béreš dosiahnuť viac ako 121 kilometrovú priemernú rýchlosť a trať prešiel za približne 84 sekúnd. „Je to vynikajú čas, ktorý sa priblížil zhruba len o sekundu k rekordu trate," priblížil Lachký.

Pred rokmi dosiahol Jaroslav Krajčí na formule Lola 3000 (s obsahom tri litre), čo je neporovnateľne vyššia kubatúra, ako mal  cez víkend Béreš. „Bol to kvalitný stroj s dobrým výkonom, bolo zvolené správne nastavenie a dobrá voľba pneumatík. V neposlednom rade záleží aj od toho, kto ten stroj pilotuje a Jožko Béreš takým jazdcom je. Svedčia o tom aj jeho výsledky, ktoré má v predchádzajúcich rokoch, a  ktoré napokon dosahuje v pretekoch stále,“ zhodnotil organizátor. Monopostové vozidlo Béreša má pritom iné parametre a s jeho rozmermi bol problém dostať sa do retardérov. „Auto nie je veľmi stavané na také malé polomery zákrut, ktoré sú v serpentínach ale  Jozef Béreš to dokázal zajazdiť, “ podotkol Lachký, na adresu jazdeckých kvalít niekoľkonásobného majstra republiky Jozefa Béreša, ktorý titul obhájil aj túto sezónu.

 

Pozrite si fotogalériu zachytenú obektívom Vojtecha Igaza

Pozrite si fotogalériu zachytenú obektívom Jozefa Kozloka

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Vojtech Igaz, Jozef Kozlok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross