No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: V Dome kultúry vystavujú ovocie a zeleninu. Zaujala obrovská tekvica a nechýba drienkovica

vystava00Poľnohospodárstvo je tou najcennejšou prácou na zemi, s týmito slovami otvorili poľnohospodársku výstavu v rimavskosobotskom Dome kultúry. V poradí už piaty ročník podporilo približne 80 domácich vystavovateľov, väčšinou z regiónu Rimavskej Soboty, prišli však aj traja vystavovatelia z Maďarska. Na výstave tak počas dvoch dní môžu záujemci vidieť stovky exponátov ovocia a zeleniny, nechýbajú ani hotové výrobky ako lekváre, víno, drienkovica, slaninka a klobásy. Deti ochutnávajú hroznový mušt a veľkým lákadlom je pre nich veľká tekvica pestovateľa Ladislava Hrecsku, ktorá váži viac ako 70 kilogramov. Vystavené sú aj okrasné rastliny, exotické plodiny, drobné hospodárske zvieratá, včely či záhradnícka technika. 
Ako pre Rimava.sk povedal predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory František Tóth, každý rok nie je rovnaký a tento mal mnoho nástrah. Zároveň však spomenul, že ho teší účasť nových a mladých vystavovateľov, ktorí majú záujem o pestovanie.

V piatok ráno začal aj 34. Gemersko-malohontský jarmok so sprievodným programom, ktorý potrvá až do soboty.
„Nebol to jednoduchý rok ale vidieť, že ľudia, ktorí sa poctivo starali o svoje stromy, výpestky sem dnes priniesli úplne fantastické plody,“ povedal Tóth, podľa ktorého mali tento rok v pestovaní až 32 druhov plodín. Pripomenul aj heslo, z otvorenia výstavy, že poľnohospodárstvo je tou najcennejšou prácou na zemi. Ako priblížil, pomaly sa napĺňa toto heslo, pretože keď vidí okolo seba koľko ľudí je chorých, dôvodom môžu byť hlavne nesprávne jedlá. „Je to na zamyslenie a človek, ktorý pestuje doma pre svoju rodinu a blízkych, nič užitočnejšie nemôže urobiť,“ povedal Tóth a dodal, že podľa nedávneho výskumu majú niektoré terajšie potraviny nutričné hodnoty len na úrovni 35-40 percent oproti hodnotám čo boli v 50-tych rokoch.

usporiadateľka a vystavovateľka Kristína Rimavcová Fratriečová

usporiadateľka a vystavovateľka Kristína Rimavcová Fratričová

Prvýkrát sa výstavy zúčastnila Kristína Rimavcová Fratričová, ktorá ako uviedla, zaujíma sa o zdravý životný štýl, zdravé jedlo a aj prostredie naokolo. Podľa jej slov ju k tomu motivovali jej deti, ktorým sa s manželom snažia ísť príkladom. „Preto verím, že aj oni budú pokračovať. Už teraz majú obrovské plány, ako budú mať svoje vlastné záhrady čomu sa veľmi teším,“ priblížila Kristína a dodala, že žijú na záhrade, pretože mesto ich požiadavky nespĺňa. „Tak sa nám tam zapáčilo, že sme sa tam rozhodli žiť a bývať,“ dodáva. Ako doplnila, na výstavu priniesli aj svoje produkty, Mungo, Cícer, ale majú však radi aj tradičné veci ako ľan a ľanové semienka. Zároveň dodala, že keď mladí uvidia, že sa pestovaniu venujú už aj mladší, tak sa možno skôr pridajú.

Tradičným účastníkom výstavy bol tento rok aj 54-ročný Dušan Sekeráš, ktorý pochádza z Orávky. Na výstavu priniesol niekoľko odrôd českého a slovenského cesnaku. Pre ich pestovanie sa rozhodol, pretože v obchodoch ponúkali čínsky cesnak, ktorý mu nechutil. „Nedosahuje parametre cesnaku, ktorý sa pestuje na Slovensku, sú ostrejšie a kvalitnejšie,“ povedal pre Rimava.sk Sekeráš a dodal, že cesnak je zdravý, je to prírodné antibiotikum a veľmi dobre chutí so slaninou či inými mäsitými jedlami.

V úvode výstavy ocenili aj troch najúspešnejších pestovateľov. Cenu primátora za najkrajší exponát pre malopestovateľa na výstave poľnohospodárskych produktov z Gemera získal Jozef Krišnák. Za najkrajší exponát pre veľkopestovateľa dostala spoločnosť T agro Pokoradz. Ako tretí bol ocenený včelár Milan Krokavec, ocenenie dostal za najkrajší exponát za včelárstvo. „Bolo to pre mňa prekvapením. Neočakával som to, snažím sa ako sa dá,“ povedal Milan Krokavec, ktorý dnes organizoval a prezentoval včelársku časť výstavy. Súčasťou bolo aj ocenenie žiakov za najkrajšie nakreslené práce. „Niektorí nevedia čo je to včela, mýlia si to s osami. Málokedy sa k nim dostanú, aby ich videli,“ podotkol Krokavec.
Prácu záhradkárov ocenil aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. „Skutočne robia dobré meno pre našich občanov a pre celý okres,“ povedal Šimko, podľa ktorého tí, ktorí navštívia výstavu, si povedia, že títo záhradkári si zaslúžia úctu a uznanie.

Kurátorom výstavy je Štefan Faršang z Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov, ktorý spolu s Gemerskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou prezentáciu produktov zorganizovali.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross