No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO: Základná umelecká škola oslávila 80 rokov

5. novembra 2011 |  | | |

Rimavskosobotská Základná umelecká škola (ZUŠ) oslávila včera 80. výročie svojho založenia bohatým programom. Súčasných aj bývalých učiteľov ZUŠ popoludní prijal na radnici viceprimátor Ján Čeman, samotný program začal neskôr v Galérii Ganevia v Dome kultúry, kde bola zahájená vernisáž diel bývalých absolventov a pedagógov z výtvarného odboru.

„Predstavuje sa tu zväčša umenie neprofesionálne, alebo amatérske. Dnešná výstava je určite výnimkou, pretože medzi absolventmi ZUŠ alebo predtým Ľudovej školy umenia v Rimavskej Sobote, medzi absolventmi výtvarného odboru, je v súčasnosti už veľa profesionálov,“ začal svoju reč riaditeľ ZUŠ Marian Lacko, ktorý zároveň pripomenul vznik výtvarného odboru z roku 1963, kedy prvým učiteľom bol akademický maliar Štefan Bazovský, či obnovenie tradície Gabrielom Viktorom Kurillom. Podľa Lacka sa za približne 50 rokov z výtvarného odboru dostalo na umelecké alebo učiteľské smery so zameraním na výtvarnú výchovu viac ako 150 absolventov ZUŠ. „Mnohí z nich sú už dnes známi umelci. Dokonca štyria z nich sú profesormi,“ hovorí Lacko. Ako pripomenul, na Vysokej škole Výtvarných umení ide o Petra Nosáľa, na Akadémii umení v Banskej Bystrici o docenta Štefana Baláža, kde učí aj sochár Marek Ceglédy a dizajnérka Katarína Czikorová. Vernisáže sa zúčastnilo viac ako dvadsať umelcov z výtvarného odboru.

Plnú galériu vystriedala ešte plnšia divadelná sála, kde nasledoval približne hodinu a pol trvajúci program, v ktorom vystúpili bývalí žiaci hudobného odboru. Súčasťou večerného programu bola aj prezentácia videoprojektu z histórie ZUŠ-ky, ako aj krst knihy s názvom Pohľady do minulosti a prítomnosti umeleckého školstva v Rimavskej Sobote. Kniha mapuje históriu, spomína bývalých aj terajších učiteľov, výborných absolventov, činnosť jednotlivých odborov, premeny školy aj jej úspechy.

.

.

Zdroj: Rimava.sk

.

.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross