No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Vo Fiľakove vyrastie nový plot pri mestskom parku

18. mája 2023 | | |  | 
Foto: Archív MsÚ Fiľakovo

FIĽAKOVO – Fiľakovo napreduje vo výstavbe nového vstupu do mestského parku. Samospráva s prácami začala vlani na jeseň a po zimnej prestávke sa opäť rozbehli. Informovala o tom hovorkyňa mesta Fiľakovo Klaudia Mikuš Kovácsová s tým, že okrem vstupnej časti mesto získalo povolenie aj na celkové oplotenie parku.

Od ohradenia si sľubujú zvýšenie bezpečnosti, ochranu majetku i úsporu energií. Primátor Attila Agócs vysvetlil, že pre zdĺhavý povoľovací proces mesto projekt rozdelilo na dve časti. V prvej sa zameralo na výstavbu nového vstupu do parku. Medzi Berchtoldovým kaštieľom, v ktorom dnes sídli gymnázium, a vedľajšou budovou vznikne približná replika pôvodnej ozdobnej brány, ktorá sa v minulosti nachádzala pred kaštieľom.

Článok pokračuje pod reklamou


V tejto časti v súčasnosti prebiehajú aj terénne práce spojené s výstavbou nového vstupu do suterénu kaštieľa. „Bude to krásny verejný priestor, ktorý bude mať úplne iný charakter, ako doteraz,“ vyjadril sa primátor.

V rámci projektu tiež vybudujú oplotenie z plotových dielcov okolo celého osemhektárového parku. „Nová časť oplotenia bude mať dĺžku 1,4 kilometra. Z nich vyše 500 metrov sa bude ťahať paralelne s koľajnicami. To nám spôsobilo značné komplikácie pri povoľovaní. Rátali sme s tým, preto sme projekt rozdelili a začali s bránou. Proces sa napokon pretiahol až na 2,5 roka,“ ozrejmil.

Pri koľajach sa podľa jeho slov tiahne ochranné pásmo železníc, v ktorom sa nachádzajú signalizačné zariadenia. „Sú veľmi prísne kritériá na to, aká vzdialenosť sa musí dodržať od koľajníc a násypov. Preto už vopred upozorňujem, že v tejto časti pôjde oplotenie aj medzi stromami a blízko chodníka. Bude to možno spočiatku pôsobiť čudne, ale nemali sme na výber.“

Samospráva sa pre výstavbu oplotenia rozhodla kvôli tomu, aby ochránila mobiliár a zeleň parku pred vandalizmom a predišla i nočnému schádzaniu sa neprispôsobivých obyvateľov.

Článok pokračuje pod reklamou


„Park nám ničia vandali, nielen miestni, ale aj z okolitých obcí. Preto ho chceme na noc zatvárať, čo nie je nijako neobvyklé. Táto prax je roky zaužívaná pri väčšine väčších parkov,“ informoval primátor s tým, že od uzamykania parku si samospráva sľubuje aj úsporu elektrickej energie. „Nachádza sa tu 75 svetelných bodov, čo predstavuje takmer 10 percent celého verejného osvetlenia mesta. V noci budeme môcť vypínať túto časť osvetlenia, čím ušetríme za elektriku.“

Celkové výdavky na projekt sú vyčíslené na 230-tisíc eur, ktoré samospráva zafinancuje z vlastného rozpočtu. „V tejto sume sú zahrnuté všetky spomenuté aktivity – ozdobná brána, výstavba nového vstupu do parku aj do suterénu kaštieľa, oplotenie v dĺžke 1,4 kilometra a tri ďalšie vstupné brány,“ uzavrel Agócs.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross