No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Vodná stavba Ružiná zrekonštruovaná. Opravené priestory sprístupní na deň i pre verejnosť

Zdroj: SVP

RUŽINÁ – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) pri príležitosti 50. výročia uvedenia do prevádzky vodnej stavby Ružiná organizuje v sobotu (22. júna) 2024 od 9.00 do 15.00 Deň otvorených dverí pre širokú verejnosť.

Počas tohto dňa budú sprístupnené priestory interiéru a exteriér vodnej stavby. Rovnako bude možné vstúpiť i do podzemných častí vodnej stavby. Súčasťou akcie je i pútavá prezentácia o Ružinej. Pri prehliadke podzemia bude potrebné prekonať množstvo schodov a nie je vhodná pre deti. Ale aj pre najmenších bude v tento deň pripravený bohatý program. Na deti čaká zážitkové čítanie s Lenkou Šingovskou, herná zóna, maľovanie na tvár, občerstvenie a darček.

Článok pokračuje pod reklamou


Pri návšteve podujatia treba pamätať na to, že parkovanie osobných vozidiel je na okraji príjazdovej cesty k vodnej stavbe. Rovnako je potrebné obuv prispôsobiť možnému mokrému povrchu v podzemných častiach vodnej stavby. Podujatie sa bude konať na parkovisku pred Doškoľovacím zariadením Ružiná.

Vodná stavba Ružiná bola vybudovaná v období rokov 1969 –1973. Do trvalej prevádzky bola uvedená v roku 1974. Účelom vodnej stavby s rozlohou 170 ha a celkovým objemom viac ako 15 miliónov m3 je sploštenie povodňovej vlny či vyrovnávanie prietokov v Budinskom a Krivánskom potoku. Tiež slúži na akumulácia vody pre zabezpečenie povrchovej vody pre priemysel a poľnohospodárstvo. Využíva sa aj ako hydroenergetický potenciál v malej vodnej elektrárni, na rekreáciu a rybárstvo.

Zdroj: SVP

V súčasnosti je oprava dokončená a vodná stavba je v týchto dňoch naplnená na viac ako 77% jej celkového objemu, čo nebráni k využívaniu i na rekreačné účely.

Zdroj: SVP

SVP v uplynulých rokoch realizoval rozsiahlu opravu objektov vodnej stavby za úplného vypustenia vodnej stavby. "Po 45 rokoch prevádzky vodnej stavby bol čas najviac badateľný na technickom stave jednotlivých objektov. Na betónových a kovových konštrukciácha i na uzáveroch jednotlivých potrubí. Veríme, že vodná stavba bude aj naďalej plniť svoj účel minimálne ďalších 50 rokov bez potrebných väčších opráv," uviedol hovorca SVP Marián Bocák.

Zdroj: SVP

Rekonštrukcia vodnej stavby bola nevyhnutná a vodné dielo teraz spĺňa vysoké kritéria bezpečnej prevádzky. Bez obnovy by hrozilo, že by stavba nebola ďalej funkčná. Bolo by potrebné jej vypustenie, nakoľko by ohrozovala bezpečnosť samotnej priehrady ako aj územia pod priehradou,“ informoval Marián Bocák, ktorý redakcii poskytol i archívne zábery vodnej nádrže.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross