No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Volebné miestnosti sa zatvorili, skončili sa štvrté priame voľby prezidenta

 

volby-prezidentŠtvrté priame voľby prezidenta Slovenskej republiky sa skončili dnes o 22:00. Rozhodnúť o novej hlave štátu na najbližších päť rokov v dnešných voľbách mohlo približne 4,3 milióna oprávnených voličov. Hlasovať mohli v 5 958 volebných miestnostiach (okrskoch) na celom Slovensku. Výsledky volieb sa podľa predsedníčky Štatistického úradu SR Ľudmily Benkovičovej dajú očakávať, “keď budú zosumarizované a zachytené výsledky zo všetkých zápisníc“. V predošlých voľbách prezidenta v roku 2009 posledná zápisnica okrskovej volebnej komisie prišla o 01:30 a posledný volebný obvod bol bratislavský a výsledky tu boli známe o 02:18. Priebežné výsledky voľby prezidenta budú dostupné od 23:00 h, vzhľadom na posun ukončenia hlasovania v obci Veľká Lomnica, kde došlo k výpadku elektrického prúdu.

Ak v dnešnom prvom kole ani jeden zo 14 kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo bude o dva týždne, v sobotu 29. marca.

Medzi najzávažnejší podnet, ktorý dnes Ústredná volebná komisia prijala, patril na internete zverejnený návod na podvod pri hlasovaní, ktorý umožní hlasovať až trikrát - raz na občiansky preukaz a dvakrát na pas. Ústredná volebná komisia upozornila, že v prípade dokázania ide o trestný čin s možnosťou väzenia na jeden až päť rokov. Tento podvod však voľby podľa ÚVK nenaruší. ÚVK dnes dostala viacero ďalších podnetov, žiaden z nich ale nebol závažný. Viaceré sa týkali vedenia kampane počas moratória, čo však nepatrí do kompetencie ÚVK. Zaznamenala tiež ďalšie podnety, napríklad od občana nespokojného s kandidátmi na prezidenta.

 

Zdroj: SITA, Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross