No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Z Gemersko-malohonského múzea zachraňovali vzácne artefakty. Hasiči mali cvičenie

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA - Okresné riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) majú na rok 2024 stanovené taktické cvičenia zamerané na ochranu historických budov. V pondelok, 10. júna, sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutočnilo hasičské cvičenie.

Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Rimavskej Sobote Marek Laššák, taktické cvičenie bolo zamerané na samotný požiar, ktorý vznikol v skladových a podkrovných priestoroch. "Vykonávaná bola evakuácia, vyhľadávanie osôb za pomoci výškovej techniky a vyvedenie osôb zo zadymeného priestoru," informoval.

Na mieste zasahovali profesionálni hasiči na piatich kusoch techniky v celkovom počte 23 príslušníkov a 15 členov obecných dobrovoľných hasičských zborov z Oždian, Jesenského, Kružna, Teplého Vrchu a Drienčan.

Článok pokračuje pod reklamou


Účelom taktického cvičenia okrem hasenia samotného požiaru bolo zabezpečenie historických pamiatok a artefaktov z múzea. "Artefakty boli vynášané na bezpečné miesto," dodal riaditeľ OR HaZZ.

Nad správnym priebehom cvičenia dozeral zástupca riaditeľky múzea Ján Aláč. "Taktické cvičenie je nápomocné aj pre nás. Pocítili sme, ako by sme sa správali, ako by fungovali určité mechanizmy, ktoré máme na papieri, v situácii, ktorá sa približuje k reálnemu zásahu," povedal.

Zástupca riaditeľky hodnotil cvičenie veľmi pozitívne. "Napriek tomu, že to bolo cvičenie, predsa len ten adrenalín pôsobil. Prispôsobili sme sa námetu cvičenia. Hasiči spočiatku zadymili priestor, čo sme doteraz nikdy nemali a mohli sme reagovať prirodzene," dodal Ján Aláč.

Po príchode hasičov a evakuácii priestorov, keď bola situácia stabilizovaná, prišiel čas na evakuáciu zbierkových predmetov. "Pravdepodobne, ak by to bol malý a lokalizovaný požiar, evakuovali by sme najbližšie zbierky do neohrozenej časti budovy. Ak by to bol veľký požiar, povedzme strechy, bol by to veľký problém, pretože náš fond má cez 110-tisíc rôznych predmetov," uzavrel zástupca.

V priestoroch prízemia sa nachádzali evakuovaní pracovníci múzea, ktorí boli súčasťou taktického cvičenia. "Boli sme v situácii, akoby som sprevádzal skupinu, akurát sme boli pri múmii. Zrazu sme zbadali dym, následne nás evakuovali hasiči. Našťastie sme boli vopred oboznámení, že prebehne cvičenie, takže som sa veľmi nezľakol, ale neviem si predstaviť, že by som to zažil naozaj," povedal pre Rimava.sk Dominik Hanula, lektor GMM.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross