No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Župa v DSS Femina vo Veľkom Blhu vybudovala výťah za 345-tisíc eur

17. augusta 2022 | | |  | 
Nový výťah v DSS Femina vo V. Blhu. Foto: BBSK

SUŠANY/VEĽKÝ BLH - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v uplynulých týždňoch investoval viac ako 948-tisíc eur do dvoch zariadení sociálnych služieb - v Sušanoch a vo Veľkom Blhu

V Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb Sušany v okrese Poltár zrekonštruovali strechu a prerobili podkrovie na obytné priestory za viac ako 603-tisíc eur.

Článok pokračuje pod reklamou.


„Vďaka rekonštrukcii podkrovia majú klienti k dispozícii už len jedno- a dvojlôžkové izby, pribudli aj spoločenské priestory a priestory na terapie. Zariadenie v Sušanoch je jediným v zriaďovateľskej pôsobnosti župy v okrese Poltár,“ priblížila Denisa Nincová, riaditeľka Odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK.

Rekonštrukcia sa začala ešte v roku 2019. Vďaka nej sa podarilo vyriešiť nedostatočné priestorové kapacity a zvýšiť kvalitu života 49 klientom zariadenia. Zhotoviteľom prác bol krajský sociálny podnik Rozvojové služby BBSK.


NEVYNECHAJTE: Kúpeľnú obec čakajú oslavy. Na pódiu vystúpia aj Sendreiovci


Župa investovala aj do zariadenia Femina vo Veľkom Blhu, kde za 345-tisíc eur vybudovali výťah. Ten v prípade vypuknutia požiaru pomôže s evakuáciou klientok. Zariadenie poskytuje sociálne služby ženám s duševnými poruchami a poruchami správania celoročnou formou. Kapacita zariadenia je sto klientok na ležiacom a chodiacom oddelení.

Kraj podporuje postupnú transformáciu zariadenia vo Veľkom Blhu. Vlani poskytol peniaze na kúpu rodinného domu v Jesenskom, kde by malo v budúcnosti vzniknúť zariadenie podporovaného bývania pre dvanásť klientok. 


ČÍTAJTE AJ: V Hnúšti po 26 rokoch obnovia oslavy baníckych dní


„Tak ako u viacerých zariadení, aj v Sušanoch sme pri zmene vedenia v roku 2018 narazili na výrazný investičný dlh. Je skvelou správou, že veci sa dali rýchlo do pohybu a už po roku sa začalo s nápravou. Nedostatočné priestorové podmienky v Sušanoch sú tak už minulosťou, vďaka čomu sa zvýšila kvalita života klientov. Rovnako ma teší aj fakt, že nový evakuačný výťah v zariadení vo Veľkou Blhu výrazne zvýši bezpečnosť klientok,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

BBSK v rokoch 2018 až 2022 investoval do skvalitnenia sociálnych služieb v okrese Poltár viac ako 724-tisíc eur a v okrese Rimavská Sobota až 1,26 milióna eur. Kým v okrese Poltár je v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja len jedno zariadenie sociálnych služieb, v rimavskosobotskom okrese je ich až päť - Rimavská Sobota, Nová Bašta, Klenovec, Tisovec a Veľký Blh.

Článok pokračuje pod reklamou.


Od roku 2018 presiahli celkové investície župy do rekonštrukcií zariadení sociálnych služieb na území BBSK 18 miliónov eur.

Sociálny podnik BBSK, ktorý rekonštruoval podkrovie zariadenia v Sušanoch, sa len vlani podieľal na prácach aj v ďalších štyroch zariadeniach sociálnych služieb v kraji v celkovej hodnote takmer 1,3 milióna eur. V roku 2021 sa mu podarilo získať a zrealizovať zákazky v celkovej výške presahujúcej 1,96 milióna eur.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross