No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Drienčany tento rok ožili nielen folklórom

Vitajte v rozprávkovej dedinke, kde sa piesok lial a voda sypala...Týmito slovami vítali návštevníkov organizátori obľúbeného podujatia Dedina ožíva, ktorého dejiskom bola obec Drienčany. Podujatie plné kulinárskych rozprávkových dvorov, remeselných výrobkov či folklóru písalo už svoj 14. ročník. Tento rok však drienčanské pódium nepatrilo len tradičnému spevu či tancu, návštevníci si vychutnali aj tóny z 30-tych rokov minulého storočia.

Tie mala na starosti Zuzana Haasová a The Susie Haas Band. „Je to také retro, čím sme chceli obohatiť tento ročník, aby to nebolo len čisto folklórne, ale zároveň priniesť niečo staršie a možno mladej generácii menej poznané a zároveň také osviežujúce,“ uviedla pre Rimava.sk dramaturgička podujatia Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska (GMOS), ktoré akciu spoluorganizovalo. Podľa jej slov toto podujatie nie je len o folklóre. „Chceme aby dedina ožila v nielen z obdobia 19. storočia a preto sme siahli aj po takomto inom formáte. Niektorí to berú, že dedina je čisto len folklór, ale dedina žije aj v súčasnej dobe, takže treba prinášať aj niečo iné. Ale samozrejme nechceme zabúdať na naše tradície,“ ozrejmila Zvarová.

Na strane druhej to však predsa žilo i folklórom. Ako poznamenala dramaturgička, v programoch vystúpili i naše sólistky-speváčky. „Vystúpila Lucka Jakabšicová z Klenovca, Alžbeta Váradiová z Klenovca, Barbora Luptáková z Rimavskej Soboty, ktorá je slávica Slovenska. Takže naše talentované speváčky z regiónu predviedli aj tu na Dedine ožíva to, čo majú rady, to čo je im srdiečku blízke, a to je ľudová pieseň,“ priblížila a dodala, že predstavil sa i regionálny heligonkár Ferko Poprovský a hosťom podujatia bola folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy. „Priniesli krásu v podobe horného Gemera a tento folklór patrí aj sem, pretože sa približuje aj nárečiu, ktorý je práve v okolí Drienčan,“ podotkla s tým, že záver podujatia patril folklórnemu súboru Podpoľanec.

Súčasťou boli tradične tvorivé remeselné dielne, kulinárske dvory, jarmok remesiel, kde sa prezentovali nielen regionálni výrobcovia. Podľa dramaturgičky nechýbal ani program v miestnom evanjelickom kostole, ktorý bol obohatený hosťami. A hoci 14. ročník Dedina ožíva bol sprevádzaný horúcim počasím i dažďom, podľa Zvarovej bolo podujatie vydarené.

Rovnaký názor mal aj starosta Drienčan, Peter Švoňava. „Je to veľmi pekné podujatie, na ktoré sa vždy veľmi tešíme. Teší sa na neho aj veľa návštevníkov, ktorí sa tu radi stretávajú. Myslím si, že keď je to už 14-ty krát, tak treba to opakovať, je to už taká tradícia v obci,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce. Ako prezradil, po akcii je veľmi rád, keď mu návštevníci píšu emaily s tým, že podujatie sa im páčilo. „To tak človeka poteší a je to aj dôvod a motivácia, aby sme v tom pokračovali ďalej,“ doplnil.

A hoci je už 14. ročník minulosťou, pomaly sa začínajú prípravy na ten okrúhly. A aký bude 15. ročník podujatia Dedina ožíva? Podľa Zvarovej z GMOS ako jednému z organizátorov je potrebné sa zamyslieť, aby opäť mali čím pritiahnuť ľudí. „Nezabudnúť na to, čo bolo podstatné pri zrode tohto podujatia, a to aby sa ľudia stretávali, ale aby nielen táto dedina ožila, rovnako aj tie okolité obce,“ avizuje Zvarová. Rovnako aj starosta sa bude snažiť o to, aby sa návštevníci cítili dobre i na 15. ročníku podujatia. Tak dovidenia o rok v rozprávkovej dedinke, kde sa piesok lial a voda sypala.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross