No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Na nočnej prehliadke galérie a múzea sa vyrábali butónky, hľadal poklad a plieskalo bičom

perex_muzeumSobotňajší večer strávili stovky návštevníkov pri divadelných ukážkach či v tvorivých dielňach v Mestskej galérii alebo si nenechali ujsť bohatý program Gemersko-malohontského múzea. Obe inštitúcie ostali otvorené do neskorých nočných hodín a zapojili sa tak do jedenásteho ročníka medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií.Ako Rimava.sk informovala Elena Lindisová z Gemersko-malohontského múzea, uplynulú sobotu celkovo privítali 715 návštevníkov, čo bolo takmer o päťdesiat viac ako minulý rok. Čakal na nich bohatý kultúrny program. Deti aj dospelí mali možnosť zahrať sa na archeológov a hľadať poklady, vystrihovať židovskú sinagógu, kresliť či lepiť črepy, ale aj vyskúšať si plieskanie bičom.

muzeum-rs„Tak ako po iné roky v programe múzea sa tradične snažíme predstaviť návštevníkom osobnosti regiónu Gemer-Malohont. Tento rok to bola hudobníčka, speváčka a zberateľka gitár Mária Páko so svojim tridsať členným súborom Gitáros sokk, ktorý vedie. Návštevníci si mohli pod jej vedením v krátkom gitarovom kurze vyskúšať hru na gitaru,“ uviedla Lindisová.

Okrem toho svoje remeselné umenie (kováčske, rezbárske, garbiarske, výroba šperkov či nožíkov) prezentovali remeselníci z Rimavskej Soboty a okolia. Podľa Lindisovej bola pre účastníkov pútavá ukážka rezbárskeho remesla v netradičnej podobe, keď pred ich očami za pár okamihov Milan Porubiak vyrezal z dreva stoličku pomocou motorovej píly, ktorú potom následne použil aj na otvorenie pivovej fľaše. Ako ďalej spomenula, v rámci podujatia otvorili ďalšiu, v poradí šiestu, výstavu pod názvom Putrov kufor. Život a dielo Eduarda Putru (1883-1915).

„Účastníkom sme ponúkli aj možnosť osláviť Noc múzeí a galérií online. Mohli sa pripojiť k návštevníkom múzeí od Paríža po Londýn a podeliť sa o svoje zážitky zaslaním fotografie či správy z podujatia cez svoj účet na Twitteri, prípadne si touto cestou pozrieť priebeh podujatia v iných múzeách či galériách,“ dodala Lindisová.

Počas májovej noci sa múzeum predstavilo nočnými prehliadkami expozícií a aktuálnych výstav (Gitary Márie Páko, PUTROV KUFOR. Život a dielo Eduarda Putru (1883-1915) a Židovská komunita v Rimavskej Sobote).

V galérii sa vyrábali butónky

V rovnakom čase bola na Hlavnom námestí otvorená aj Mestská galéria. Podľa kurátorky galérie Gabriely Garlatyovej počas noci ich navštívilo približne 300 ľudí. Pre návštevníkov bola pripravená vernisáž výstavy Slavomíra Durkaja – Tiene v raji spolu s kurátorským sprievodom. V podaní Bábkarského súboru pre dospelých pri MsKS v Rimavskej Sobote si návštevnici mali možnosť pozrieť ukážky z inscenácie Karneval na popravisku. Počas večera vystúpila a svoju hru na gitare predviedla aj Mária Páko spolu so svojimi žiakmi. Najmenších účastníkov zaujali tvorivé dielne s Evou Talianovou a Naďou Mihaľovou, tentoraz si mohli vyrobiť vlastný kovový odznak – butónku.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross