No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Na ukončenie pastierskej sezóny vo Veľkých Teriakovciach prišlo takmer tisíc návštevníkov

Mitrovanie Velke TeriakovceNa salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach ukončili pastieri ovčiarsku sezónu prácou aj veselicou, na ktorú sa prišli pozrieť stovky návštevníkov. Približne 20 vystavovateľov v sobotu predviedlo ukážky strihania oviec, dranie barana, odváranie žinčice, výrobu syrov, prácu s kožou aj drevom či spracovanie ovčej vlny. Tradičné zvyky pastierov boli obrovským lákadlom hlavne pre rodiny s deťmi zo širokého okolia. Neodradila ich ani ranná hustá hmla, kým sa rozplynula, autá zaplnili všetky blízke parkoviská aj cestu. Spokojnosť s priebehom druhého ročníka Slovenského Mitrovania vyjadrili nielen majitelia salaša ale aj organizátori z MAS Malohont.

„Vidím úsmev na tvárach, tak sa mi zdá, že ľudia sú radi. Chceme, aby tu bola atmosféra pohody, pokoja, aby si pri zvieratkách, remeselníkoch, hudbe a tanci ľudia trošku oddýchli,“ povedala pre Rimava.sk manažérka podujatia Stanislava Zvarová z MAS Malohont, podľa ktorej prípravy začali hneď po ukončení minulého úvodného ročníka.

Tohtoročné Mitrovanie pripadlo presne na sviatok Demetera. „Práve tento deň je spojený s ovčiarstvom. Je to koniec ovčiarskej sezóny, kedy sa zo salašov ovečky durili dolu do doliny a gazdovia sa vysporadúvali s bačom,“ priblížila Zvarová a dodala, že v Teriakovciach sa snažia ukázať všetko to, čo je s ovčiarstvom spojené. Záver dňa, tak ako v minulosti, patril po ťažkej a namáhavej práci voľnej veselici a zábave. „Chceme si ctiť a vážiť túto prácu, ktorá je dosť zaznávaná,“ podotkla Zvarová, podľa ktorej táto práca je mnohokrát na vidieku jedinou možnosťou obživy.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=lpTy10sQepw&feature=c4-overview&list=UUHvwT32_xjbe1I03aNfCyYg" width="600" height="388"]

Súčasťou Mitrovania bola aj súťaž vo varení, kde počas dňa pripravovali jedlá z baraniny - špecialita zo Senegalu baraní perkelt s hlivami, Mexický perkelt či Kadlubský baraní guľáš. O spestrenie atmosféry sa počas dňa postarali heligonkári Ján Kožiak a Ľubomír Zvara z FS Vepor z Klenovca a Andrej Kamenský a Jaroslav Petrinec z FS Rimavan z Rimavskej Soboty. Zábavu na pódiu popoludní predviedlo niekoľko folklórnych súborov. Slovenské Mitrovanie bolo dvojdňovým podujatím, už v piatok, 25. októbra, sa konal seminár o regionálnom značení miestnych produktov.

„Podujatie dopadlo nad očakávania,“ povedala pre Rimava.sk Miroslava Kubaliaková z MAS Malohont. Podľa nej k veľkej návštevnosti blížiacej sa k tisícke prispelo hlavne počasie, keď v porovnaní s minulým rokom zažili dva úplne odlišné ročníky. Ako spomenula, po organizačnej stránke sa druhý ročník snažili vylepšiť a už teraz vedia, čo vylepšia do ďalších rokov. Zároveň podotkla, že takúto akciu by nedokázal zorganizovať jeden subjekt sám a podujatie bolo aj o spolupráci. Veľkým dielom podľa Kubaliakovej prispeli dobrovoľníci, ktorí pracovali bez nároku na odmenu.

Súťaž vo varení vyhralo družstvo Kokavských gurmánov z Kokavy, ktorí pripravili jedlo s názvom Pohoda na salaši – plnené baranie rebrá s prílohami. Druhé najlepšie jedlo bola barania kapustnica, ktorú pripravilo družstvo z Klubu dôchodcov. Tretie miesto obsadili Havrany z Lukovíšť, ukuchtili baraní perkelt na hlivách a ako bonus Senegalskú špecialitu.

[nggallery id=1215]

Zdroj: PR-článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross