Gorali spod Vysokých Tatier zo Slovenska či z Poľska, zabávači a známi imitátori Kajzer a Meluš ako aj detský folklórny súbor LIPKA zo Slovenskej základnej školy z Jesenského prišli v sobotu, 19. augusta, zabaviť domácich obyvateľov Orávky. Dôvodom boli okrúhle oslavy Dňa obce, ktoré tento rok už napísali 95-ročnú históriu odkedy sa na toto územie presťahovali práve spod Tatier. Domáci si tak zaspomínali na svojich rodinných príslušníkov aj prostredníctvom takmer 100-ročnej fotografie, ktorú priniesol Ladislav z Kanady. Z mladších generácií sa pred domácim publikom ukázala aj Veronika Slováková, ktorá prišla svoje umenie predviesť aj spolu so speváckym zborom “a cappella” z Rimavskej Soboty Mystic Choir. Diváci ich odmenili potleskom.
Osláv sa zúčastnili viac ako desiati starostovia okolitých obcí, primátor Tisovca Peter Mináč a už takmer tradične prišiel aj Michal Bagačka, primátor mesta Hnúšťa, ako aj poslanec NR SR. „Chodím na volejbal a aj na tieto slávnosti, Dni obce,“ povedal Bagačka, podľa ktorého Orávka suverénne patrí medzi obce v regióne, ktoré navštevuje najčastejšie. Ako spomenul, účasť ľudí na takýchto podujatiach svedčí o tom a je povzbudením, aby takéto akcie na obciach organizovali aj naďalej. Podľa jeho slov sú podujatia hradené z obecného rozpočtu, ale aj s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. „Som rád, že tento rok sa mohla čiastka tak navýšiť, aby sme uspokojili obce so svojimi požiadavkami na 80 percent. Vedenie kraja nebolo veľmi za to, ale nakoniec sme si to presadili a som rád, že tieto podujatia sa každú sobotu môžu konať,“ dodal Bagačka, ktorý je zároveň poslancom BBSK. „Doma si sadnúť za televízor vieme asi každý, ale vyjsť pred dom, medzi ľudí a porozprávať sa s niekým, s kým sme sa nevideli niekoľko mesiacov alebo rokov, je veľmi príjemné,“ uzavrel.
Ľudí pobavili okrem tanečníkov a mladých tanečníčok z Lendaku aj zabávači, ktorí si pripomenuli viacerých hostí. Humoristi Kajzer a Meluš si v krátkych historkách pripomenuli Ibrahima Maigu, televíznu reportáž Jozefa Kubániho ako inak spod Tatier či „bývalých“ kolegov, ktorí už odišli do hereckého neba. Nezabudli ani na komika storočia Vlastu Buriana, Magdu Pavelekovú, či naposledy Mariána Vargu. Divákov zaujala a o svojich kvalitách presvedčila aj mladá speváčka a recitátorka Janka Auxtová.
Starosta obce Ján Lichanec v rozhovore s moderátorkou podujatia Milanou Jutkovou priblížil aj pár silných momentov, ktoré obci a obyvateľom pomohli, čo ich ešte naďalej ťaží a pri akých akciách sa snažia každoročne stretnúť a zabaviť sa. Prezradil však koľko úsilia sa za tým skrýva a poďakoval všetkým, ktorí prikladajú ruku k dielu. „Je tu veľa rodín, ktoré pomáhajú pri týchto aktivitách. Najviac ale trpí rodina, pri poslancoch aj starostovi. Všetko ide na úkor rodiny,“ prezradil starosta Lichanec, ktorý bol aj s tohtoročnými oslavami nadmieru spokojný. V sobotu, 19. augusta, sa osláv pred opraveným kultúrnym domom podľa odhadov zúčastnilo približne 400 ľudí.
Obec Orávka bola založená v roku 1922 slovenskými obyvateľmi z oblasti južného Poľska a Oravy, ktorí sem prišli hospodáriť na bývalých statkoch Coburgovcov. Ak by ostali na svojom pôvodnom území, stali by sa obyvateľmi Poľska. Na územie dnešnej Orávky sa prisťahovalo vyše 60 rodín. Počas druhej svetovej vojny bola obec pričlenená k Maďarsku. Niekoľko rokov niesla názov Slávikovo, v polovici 20. storočia sa však premenovala na Orávku, aby aj označenie pripomínalo obyvateľom územie, z ktorého prišli. Dnes má Orávka približne 165 obyvateľov.
Zdroj: Rimava.sk