No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Oždianske serpentíny pokoril Drotár, priemerka dosahovala aj 120km/h

ozdianske-serpentiny-0Autá so stovkami koňmi koní pod kapotou, špičkoví jazdci, vôňa benzínu a spálených gúm. Tak na takúto koncentráciu ste mohli naraziť počas uplynulého víkendu v obci Ožďany, kde sa uskutočnil ďalší ročník úspešných automobilových pretekov do vrchu, Oždianske serpentíny. Preteky boli zároveň aj majstrovstvami Slovenska PAV a Slovenského kopcového pohára. Serpentíny počas obidvoch dní pokoril Igor Drotár, jazdiaci na Škode Fabia R5. V sobotu si na druhú priečku zasadol Michal Žiak, ktorý jazdil na Mitsubishi Lancer Evo VIII. Stupeň víťazov v prvý deň pretekov uzatvoril Peter Slavík na Mitsubishi Lancer Evo. Na nedeľnom Olympe víťazov okrem prvého miesta nastali zmeny. Na druhom mieste skončil medzi divákmi obľúbený Jozef Béreš junior na svojom Tatuus Renault 2000. Nedeľnú trojicu najlepších uzatvoril Ján Miloň, ktorý jazdil na Škode Fabia WRC.

Že to boli rýchle preteky svedčí aj dosiahnutá priemerná rýchlosť. Ako ďalej uviedol organizátor pretekov Ján Lachký, pretekári mali priemernú rýchlosť približne 120 km/h. „To majstrovstvo pretekárov pri takýchto rýchlostiach určite stojí za povšimnutie,“ dodal Lachký, podľa ktorého maximálna rýchlosť pri vjazde do cieľa mohla prevyšovať aj hranicu 200 km/h.

Preteky boli podľa jeho slov rozdelené do niekoľkých kategórií. „Boli tu novodobé i historické vozidlá, jazda pravidelnosti, súťažilo sa aj o Pohár Teatro pre nelicencovaných pretekárov,“ priblížil riaditeľ pretekov. Spomedzi kategórií automobilov sa presadil aj domáci jazdec, Ján Alberty, jazdiaci na Suzuki Swift 1300 GTi. V kategórii NP1 mu v sobotu patrilo prvé miesto a v nedeľu si vyjazdil druhé miesto, celkovo sa umiestnil na 34. mieste.

Oždianske serpentíny 2016 sa jazdili na približne 3 kilometre dlhej trati s prevýšením viac ako sto metrov. Dopoludnia diváci mohli byť svedkami tréningových jázd a popoludní videli ostrý súboj o Slovenský kopcový pohár.
Napriek horúcemu počasiu, preteky prilákali dostatok motonadšencov ako aj jazdcov, na trati si zmeralo sily viac ako štyridsať súťažiacich. S priebehom pretekov bol spokojný aj organizátor. Ako poznamenal, celý víkend hodnotí pozitívne z akéhokoľvek pohľadu, či už počnúc technickým zázemím a končiac tým športovým.

„Podľa ohlasov sme nastavili latku veľmi vysoko a myslím si, že sme nasmerovaní na tú správnu cestu, aby sme podchytili mladých ľudí, najmä v tejto dobe,“ uviedol Lachký, podľa ktorého ho teší aj fakt, že aj napriek menším kolíziám sa pretekárom nič nestalo a lekárska služba nemusela zasahovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross