No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Oživili jednu z najkrajších synagóg na Slovensku, jej akustika vám vyrazí dych

synagoga-lucenec-00V Lučenci oživili jednu z najkrajších židovských synagóg na Slovensku, na ktorú samospráva získala dotáciu z eurofondov vo výške viac ako 2,3- milióna eur. V rámci pripravenej prezentácie jej múry rozozvučali po mnohých rokoch aj dve krátke ukážky mladých umelcov a ich pedagógov Základnej umeleckej školy na Novohradskej ulici v Lučenci. Ako odznelo počas prezentácie, akustika je iná ako v kine alebo inom koncertnom priestore a v Lučenci takú akustiku na koncertné umenie nemali. Prezentáciu priestorov samospráva naplánovala na dátum, kedy sa pred 92 rokmi začalo s jej výstavbou do súčasnej podoby. Podľa pracovníkov pamiatkového úradu bol vtedy vypracovaním projektu poverený Leopold (Lipóta) Baumhorna, projektant „krásnych synagóg v Uhorsku“, synagóga v Lučenci bola pritom jeho poslednou veľkolepou realizáciou. V súčasnosti multifunkčné kultúrne centrum má po oficiálnom otvorení, 10. mája, slúžiť širokej verejnosti so zachovaním všetkých kultúrnohistorických, architektonických hodnôt národnej kultúrnej pamiatky.

Primátorka Pivková zároveň dodala, že v priestoroch synagógy, ktorá patrí k najväčším v strednej Európe, má byť aj pamätník holokaustu, odhaliť ho v septembri má prísť prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
„Každý, kto prišiel pozrieť synagógu, tak zažil emocionálny šok doslova, pretože prídete do priestoru, ktorý dýcha emóciami, to je ako fakt,“ povedala pre Rimava.sk primátorka Lučenca Alexandra Pivková, podľa ktorej si z jej dievčenských čias synagógu pamätá ako zdemolovanú stavbu, ktorá slúžila ako sklad poľnohospodárskeho obilia a hnojív. „Bolo to také odpudzujúce, a teraz keď sem prídete, tak sme pyšní, že môžeme dýchať atmosféru toho krásneho priestoru,“ doplnila primátorka. Zároveň spomenula, že synagógu chcú prezentovať nielen ako židovský objekt. „Naozaj to vnímame ekumenicky a chceme aby to slúžilo širokej škále verejnosti, je to jedinečný priestor,“ priblížila Pivková. Ako prezradila, v jej priestoroch chcú nainštalovať lapidárium, ktoré ukáže ľuďom čo všetko bolo v tejto synagóge, vtedy, keď bola naozaj funkčná, keď fungovala židovská komunita. Zachovalé prvky chcú pozbierať do expozície zo židovských múzeí, priestorov lučeneckého cintorína či priestorov márnice.

Synagóga, ktorá patrí k najväčším v strednej Európe, na začiatku rekonštrukčných prác vydala aj svoje tajomstvo, časovú schránku. Ukrývala 14 kusov strieborných a medených mincí rôznej nominálnej hodnoty a zvyšky listiny, ktorá mohla byť zakladajúcou k pôvodnej synagóge postavenej v roku 1863. Podľa primátorky chcú pri otvorení aj oni zanechať podobný odkaz pre budúce generácie. „Budem rada, keď aj občania dajú nejaké návrhy, čo všetko chceme odkázať ďalším generáciám, ako sme tu žili, rekonštruovali, aké boli naše hodnoty, o ľuďoch, Lučenci či regióne,“ dodala primátorka.

Celkové náklady sa podľa samosprávy vyšplhali na takmer 2,5 mil. eur. Mesto získalo dotáciu vo výške viac ako 2,3 mil. eur a päť percent spolufinancovala spoločnosť Kobra. Z rozpočtu mesta išlo na nepredvídané práce takmer 240 tisíc eur, neboli predmetom žiadosti o NFP, išlo o osvetlenie, odstránenie náletových drevín, poškodeného muriva, výmenu dreveného krovu, špeciálnych prísad do omietok, vnútorné výzdoby či ich demontáž. Rekonštrukcia trvala približne 5 mesiacov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Židovskú synagógu opravenú z eurofondov stihli dokončiť, čaká ju oficiálne otvorenie
LUČENEC: Chátrajúcu synagógu budú rekonštruovať
LUČENEC: Na opravu synagógy si mesto vezme úver, dokončiť ju majú do októbra
Synagóga s nehorľavou strechou je v závere rekonštrukcie, odkryla aj svoje tajomstvá
LUČENEC: Radnicu čaká viac ako dvojmiliónová rekonštrukcia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross