No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Pestrý program dožinkových slávností zakončilo horúce prekvapenie

dozinky-mojinDobýjanie slameného hradu Slamburg, šermiarske súboje či lukostrelci na koňoch. Toto a omnoho viac mohli návštevníci vidieť uplynulú sobotu na Stredovekých dožinkových slávností na Mojíne, neďaleko Rimavskej Soboty. Mnohých návštevníkov neodradilo ani horúce počasie. Pestrý program obohatený o remeselný jarmok, stredovekú kuchyňu a tábor sa postarali o deň plný zážitkov malých i veľkých. A veru o dobrodružstvo, ktoré začalo už v predvečer podujatia, bolo postarané a to nočnou prechádzkou lesom len za svitu hviezd a bateriek.

Sobota sa niesla v znamení dobýjania hradu Slamburg. „Tento hrad postavili deti, ktoré boli týždeň pred podujatím v rytierskom tábore. Spolu s detmi návštevníkov ho obraňovali za pomoci stredovekých detských zbraní, bacátkami a pavúkmi,“ povedala pre Rimava.sk Silvia Kanátová, predsedkyňa OZ Príroda pre deti, ktoré organizuje Stredoveké dožinkové slávnosti.

Ako ďalej uviedla tento rok sa predstavilo viac účinkujúcich. Podľa jej slov vystúpili na podujatí šermiarske skupiny z Levíc, Martina, Zvolena. „Predstavili sa aj Nomádi z Fiľakova, sú to vlastne lukostrelci na koňoch, ako aj skupina Kolovrát, ktorí boli rovnako noví,“ uviedla Kanátová.

Organizátori tento rok ukázali aj ďalšie novinky na podujatí. „Tento rok máme prírastky aj medzi orlom skalným, prasiatkami a sovami. Pomaly rozširujeme aj náš areál. Chceme postaviť soví park nakoľko máme viacej druhov sovičiek, tak aby to bolo zaujímavé, pretože takýto park na Slovensku ešte nie je,“ dodala organizátorka.

Po horúcom, ale pestrom dni plnom dobovej atmosféry si organizátori spolu s účinkujúcimi pripravili špeciálny záver podujatia. Podľa vedúceho skupiny Vir Fortis Miroslava Klembara, vďaka bezdaždivému počasiu čakalo večer návštevníkov mučenie a upálenie strašnej čarodejnice. Tento záver, po ktorom behal každému mráz po chrbte dal bodku za ďalšími vydarenými Stredovekými dožinkovými slávnosťami, ktoré sú podľa Klembaru, ktorý na Mojíne zahral úlohu kráľa Žigmunda, rok čo rok lepšie.

„Na začiatku sme vytvorili také maličké podujatie, ktoré sme sa rozhodli spraviť, lebo sme mali voľný víkend s pani Kanátovou. A tak sme sa rozhodli, že spravíme niečo zaujímavé na Mojíne, kde sa stretneme s našimi priateľmi šermiarmi a že k tomu prizveme aj verejnosť. Prišlo pár stoviek ľudí a od tej doby, rok čo rok, sláva tohto podujatia rastie, chodí sem stále viacej účinkujúcich, budujeme toho stále viac a viac, a aj tá návštevnosť je stále lepšia a lepšia,“ dodal na záver Miroslav Klembara.

Zdroj: Rimava.sk, Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross