No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Takto vo Veľkých Teriakovciach ukončili pastiersku sezónu

27. októbra 2014 | |  | |

Veľké Teriakovce - Slovenské mitrovanieZa slnečného počasia a s množstvom návštevníkov ukončili tento rok pastiersku sezónu vo Veľkých Teriakovciach pri Rimavskej Sobote.Ukážky prác na salaši, hudbu aj tance pastierskej valaskej kultúry či šikovnosť remeselníkov si prišlo na Slovenské mitrovanie pozrieť približne 1500 návštevníkov. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla Oľga Maciaková z Miestnej akčnej skupiny Malohont, ktorá bola jedným z hlavných organizátorov podujatia, návštevnosť prekonala tú minuloročnú. Pre deti bolo tento rok pripravených viac atrakcií, okrem cukrovej vaty a balónov aj originálny drevený kolotoč neďaleko humna. "Ľudia sa tento rok zdržali dlhšie ako vlani, mali viac miesta na prechádzanie, bolo toho viac čo pozerať," priblížila Maciaková. Pripravené pre nich boli ukážky pasenia oviec s ovčiarskymi psami, strihanie oviec, výroba syrov, odváranie žinčice či spracovanie ovčej vlny v kolešni. Vychutnať si mohli aj vystúpenia folklórnych súborov.

Súčasťou tohto ročníka Slovenského mitrovania bola aj súťaž vo varení baraních špecialít. V dobrej atmosfére sa prezentovalo viacero družstiev, najlepšie však bolo vyhodnotené družstvo Kokavská ambasáda.
[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=pM-t83NUNrk" width="600" height="400"] Valaské hody nazývané mitrovanie sa spájali s ukončením pastierskej sezóny, ktorá sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Bačovia a valasi sa v tom období vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev.

Hlavnými organizátormi podujatia je Miestna akčná skupina MALOHONT, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce, Gemersko - malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Odborným garantom podujatia je Katedra životného prostredia Fakulty prírodných vied UMB Banská Bystrica. Spoluorganizátormi podujatia je Občianske združenie OZVENY Hrachovo a Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora Rimavská Sobota.

Realizácia podujatia je spolufinancovaná z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2007 - 2013. Okrem toho podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, Banskobystrický samosprávny kraj a obec Veľké Teriakovce.

Zdroj: Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross