No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: V Klenovci to žije folklórom, na Rontouku prišli aj Poliaci

rontouka-2015Vôňa lahodných klobás, špecialít z regiónu, bryndzových či kapustových halušiek alebo ochutnávka tradičného klenoveckého syrca. Spev a tanec folkloristov zblízka i ďaleka ale aj remeselný jarmok, na ktorom nechýbajú ani sladké dobroty prilákali v piatok, 26. júna, do Klenovca stovky návštevníkov na obľúbené Gemersko-malohontské folklórne slávnosti, ktoré potrvajú až do nedele.

Program Klenovskej Rontouky prebiehal priamo na Námestí Karola Salvu, kde sa predstavili výrobcovia so svojou výrobou tradičného syra. V prezentácii Śo dobryho na jarmoku ukázali svoje umenie remeselní majstri. Organizátori nezabudli ani na tradičné špeciality, na ktorých si môžete pochutnať v rôznych dvoroch, od Klenovského, Striežovského, Bryndziarskeho až po Medový či Francúzsky.

rontouka-450K dobrému jedlu patrí aj spev a tanec. O to sa na Rontouke postarali detské folklórne súbory z Rimavskej Soboty, Klenovca, Tisovca a Revúcej. „Predstavila sa aj ľudová hudba z poľskej obce Olsany,“ povedala pre Rimava.sk riaditeľka a dramaturgička slávností Stanislava Zvarová.

Piatkový podvečer patril v Kultúrnom dome vernisáži venovanej majstrovi a jedinému výrobcovi kyjatických hračiek Jánovi Rudolfovi Stehlíkovi. V programe Roztratené zrnká zaspomínali starší obyvatelia na život v obciach Hrušovo, Striežovce a Ostrany.

Večer patril folklórnemu súboru Magura z Kežmarku, ktorý ukázal svoj tanec s valaškami. Piatkový program slávností ukončil tanečný dvor pod názvom V Klenovcu na tancu.

Bohatý program čaká návštevníkov aj v sobotu. Nebudú chýbať jarmočníci, remeselníci, tanečníci, speváci či helingonkári z celého Slovenska. Podľa Zvarovej si na slávnostiach zasúťažíte aj o starostkin dukát, zaspievate v škole spevu a tradičné tance predvedú nielen domáce folklórne súbory. V škole tanca návštevníkov naučia „vśeliśo parádnô“ choreografi Peter Vajda, Štefan Štec a Vladimír Michalko z projektu Vytvorila dedina – tancuje mesto. „V sobotu po poludní sa budeme snažiť prekonať slovenský rekord v tancovaní typického klenovského tanca Rontouka. Hoci sme si latku položili veľmi vysoko, veríme, že sa nám ho podarí prekonať,“ povedala Zvarová, ktorá všetkých srdečne pozýva aj na druhý deň Rontouky, kde návštevníci môžu zažiť jedinečnú atmosféru folklóru a ochutnať tradičnú kuchyňu.

 

Rontouka-program

Zdroj: Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross