RIMAVSKÁ SOBOTA - Mnohé zbierkové predmety v múzeu Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote sa viažu k fascinujúcim príbehom. Predmetom mesiaca august je ľahký guľomet „ZB 30J (M 37)“, ktorý je nielen významným vojenským artefaktom, ale aj svedkom histórie.
Riaditeľ Gemerského múzea Eugen Wágner sa v roku 1960 rozhodol doplniť expozíciu o protifašistickom odboji a Slovenskom národnom povstaní o zbraň, čím by zvýraznil význam tejto éry v histórii.
V prvej polovici roku 1962 Eugen Wágner, riaditeľ Gemerského múzea (1960 – 1965), aktívne oslovoval rôzne organizácie, vojenské útvary a Ministerstvo národnej obrany Československa, aby získal zbraň do novej stálej expozície. Jeho úsilie prinieslo ovocie, keď v júni 1962 dostal ľahký guľomet „ZB 30J (M 37)“ z Delostreleckého technického učilišťa z Martina. "Táto zbraň predstavovala pre odborníkov v múzeu istú záhadu, s nápismi v cyrilike a štátnym znakom medzivojnovej Juhoslávie," uvádza Ján Aláč, zástupca riaditeľky, vedúci oddelenia dokumentácie a správy zbierok v GMM.
Článok pokračuje pod reklamou
"Charakteristický vzhľad tejto zbrane však naznačoval spojitosť s Československom a vynikajúcim ľahkým guľometom vz. 26, ktorý bol považovaný za jednu z najlepších zbraní svojho druhu. Guľomety vz. 26 boli exportované do rôznych krajín vrátane Bolívie, Číny, Brazílie, Rumunska, Španielska, Juhoslávie a Afganistanu, a použité v mnohých vojnových konfliktoch. Napriek tomu, guľomet „ZB 30J“ bol modernizovanou verziou určenou špecificky na export do Kráľovstva Juhoslávie," dodáva.
Písmeno „J“ v názve zbrane poukazuje na jej juhoslovanský pôvod. Výroba týchto guľometov pre Juhosláviu začala na prelome rokov 1936 a 1937, pričom do konca júna 1938 bolo dodaných 15 000 kusov. V Juhoslávii mali označenie „M 37“. Licencia na výrobu týchto zbraní bola poskytnutá aj samotnej Juhoslávii, kde sa výroba začala v apríli 1940 v zbrojovke v Kragujevaci.
Po rozpade Československa a obsadení Čiech v marci 1939, sa výzbroj a výroba zbraní dostali do rúk Nemecka. Nemci tieto guľomety zaviedli do svojej výzbroje s označením „MG 30(t)“. Počas vojenských ťažení boli tieto zbrane používané Wehrmachtom aj Waffen SS. Po invázii Nemecka a Talianska do Juhoslávie v apríli 1941 boli zbrane vyrobené v Kragujevaci prevezené do Nemecka a Protektorátu Čechy a Morava.
"Po skončení vojny sa mnoho týchto guľometov, vrátane nášho zbierkového predmetu, dostalo späť do Československa. Istý čas slúžili v Československej ľudovej armáde, kým sa v roku 1962 jeden z týchto guľometov dostal do zbierok Gemersko-malohontského múzea. Tento typ zbraní zohral významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, ktorého 80. výročie si pripomíname v tomto roku, o čom svedčia aj archívne materiály a fotografie v múzeu," dodal na záver Ján Aláč.
NENECHAJTE SI UJSŤ