No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hájisti budú reprezentovať krajinu v Škótsku, autobus prvýkrát vymenia za lietadlo

FS HájČlenovia rimavskosobotského folklórneho súboru Háj budú o niekoľko týždňov reprezentovať mesto aj krajinu v Škótsku, nepocestujú však autobusom  ako vždy doteraz. Podľa slov  vedúceho súboru Petra Haása, tridsiati folkloristi majú pred sebou prvý spoločný let. Ako pre Rimava.sk potvrdil, v druhej polovici júla sa predstavia na medzinárodnom festivale v Edinburghu, vystupovať by mali na rôznych historických miestach aj v štátnom divadle, ako jediní zástupcovia Slovenska.  V Škótsku strávia celkovo jedenásť dní.

„V auguste nás potom čaká účasť na veľkom medzinárodnom festivale v Maďarsku, ktorý sa koná pod záštitou UNESCO,“ prezrádza letné plány folkloristov vedúci FS Háj. Ako dodal, do Maďarska sa nechystajú po prvýkrát, samotní organizátori festivalu ich na propagačných materiáloch označili za festivalových „navrátilcov“, ktorých vystúpenia majú vždy obrovský úspech. Na pódiu sa predstavia popri folkloristoch z európskych štátov, svoje zastúpenie tu však budú mať aj také krajiny ako Južná Kórea, Turecko či Osetsko.

Okrem toho Hájisti počas leta absolvujú veľa ďalších vystúpení  doma na Slovensku, uplynulý víkend účinkovali na Šarišských slávnostiach, v júli vystúpia v galaprograme na Podpolianskych slávnostiach v Detve, ale pred sebou majú aj vystúpenia v okolitých obciach a nebudú chýbať ani na Klenovskej rontouke. Mladí súboristi „obetujú“ vystúpeniam neraz aj letné brigády či dovolenky. „Počítajú s tým, že gro vystúpení nás čaká práve počas prázdnin, takže si prispôsobujú svoj program. Aj na tom je vidieť, že ich zainteresovanosť pre súbor je ozaj veľká,“ zhodnotil Peter Haás a naznačil, že o rok, ak všetko dobre dopadne,  by mohli pocestovať do skutočne exotickej krajiny. Pozvanie majú už teraz...

Projekt bol podporený Ministerstvom kultúry SR.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross