No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KLENOVSKÁ RONTOUKA: Začína sa jubilejný 35. ročník folklórnych slávností

janosikScénické programy, jarmok remesiel, dvory, výstavy, gastronomické a iné špeciality z regiónu,   školu spevu, tanca, remesiel a rôzne súťaže ponúka program tradičných folklórnych slávností.  Klenovská rontouka, ktorá bude tento rok v znamení Jánošíka, začína už dnes a potrvá do nedele, 30. júna.

"Jubilejný ročník bude mať svoje špecifiká. Medzi ne patrí samotná spomienka na 35-ročnicu prostredníctvom fotografií, plagátov aj programov regionálnych folklórnych kolektívov," avizuje Stanislava Zvarová, riaditeľka a dramaturgička Gemersko-malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka a dodáva, že 35. ročník podujatia bude tiež zameraný na postavu najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, ktorý zomrel pred tristo rokmi a je spojený aj s Klenovcom.

[media url="http://www.youtube.com/watch?v=vSWZD-A-Mho" width="600" height="400"] Podľa Jaroslavy Jelchovej z GMOS programy na Klenovskej Rontouke pripomenú tiež chýrneho gemerského primáša, speváka, zberateľa ľudových piesní a zanieteného folkloristu – Jána Jasenku, ktorý by tento rok oslávil 85 rokov života.

Okrem tradičných scén na Námestí, Amfiteátri a vo dvoroch, pribudne tento rok aj malá scéna na jarmoku, tzv. jarmočisko, na ktorom sa budú prezentovať remeselníci, jarmočná nálada a v sobotu večer je naplánované aj zlosovanie vstupeniek. V Kultúrnom dome bude pre záujemcov pripravená burza národopisnej literatúry.

Na Klenovskej Rontouke sa v troch samostatných programoch predstavia regionálne folklórne kolektívy, vrátane detských folklórnych súborov, speváckych skupín a sólistov spevákov. Vystúpi tiež Ján Ambróz a Ľudová hudba Borievka, folklórne súbory Technik z Bratislavy, Podpoľanec z Detvy, Rozsutec zo Žiliny, folklórne skupiny Stromíš z Vlachova, Dobrona z Dobrej Nivy, Ženská spevácka skupina folklórneho súboru Marína zo Zvolena a mnohí sólisti speváci, inštrumentalisti a tanečníci. Nebudú chýbať ani folklórne kolektívy zo zahraničia; tento rok zo Srbska, Maďarka a Poľska.

[media url="http://www.youtube.com/watch?v=f2d8EwCPoN0" width="600" height="400"]

V piatok aj v sobotu, po programe na hlavných scénach, je pre všetkých pripravená ľudová zábava.
"Klenovská Rontouka ponúka viacero programov, ktoré môžu návštevníci vidieť a zažiť len v Klenovci; nehovoriac o atmosfére, ktorá je tiež jedinečná," hovorí Jelchová z GMOS.

[media url="http://www.youtube.com/watch?v=D0-MWbrYjP4" width="600" height="400"]

 Klenovská Rontouka 2013 - pozvánka.

 Klenovská Rontouka 2013 - plagát.

[nggallery id=1065]

Zdroj: Rimava.sk, Reklamný článok
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross