No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HaZZ: Bývate bezpečne? U vás horieť nemusí!

15. októbra 2009 |  | | |

Pod takýmto názvom rozbiehajú príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) kampaň, v ktorej chcú upozorniť na nebezpečenstvá a nástrahy požiarov v domoch a bytoch. Dôvodom je zvyšujúci sa počet požiarov v domácnostiach. A práve pri nich zomiera najviac ľudí.

V týchto dňoch (v priebehu októbra) sa prostredníctvom správcov bytov začína s distribúciou približne 5 tis. letákov do schránok bytových domov v Rimavskej Sobote. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil riaditeľ OR HaZZ v Rimavskej Sobote Marek Laššák.

Ako vyplýva zo štatistík OR HaZZ v Rimavskej Sobote, za posledných päť rokov bolo v okrese 64 požiarov bytových domov. Najväčší počet 17 zaznamenali v roku 2004 a v minulom roku. Usmrtené osoby neboli žiadne, zato najväčší počet zranených osôb zaznamenali v decembri 2007 pri požiari na Dúžavskej ceste. Ako pre Rimava.sk uviedol zisťovateľ príčin vzniku požiaru Tibor Ádám,  horela kuchyňa  v byte na 1. poschodí. „Celý vchod bol silne zadymený a v okolitých bytových jednotkách sa nachádzal nezistený počet osôb,“ konštatoval Ádám. Ako ďalej uviedol, z bytových jednotiek bolo v noci evakuovaných 14 osôb (sedem dospelých a sedem detí), ktoré utrpeli ľahké zranenia. Boli priotrávené splodinami horenia a po poskytnutí predlekárskej pomoci na mieste požiaru boli odvezené na lekárske vyšetrenie. „Príčinou požiaru bol zvýšený elektrický prechodový odpor v zásuvke na kuchynskej linke,“ ozrejmil Ádám.

Väčšina požiarov obytných budov vzniká z nedbanlivosti a neopatrnosti

Podľa zisťovateľa príčin požiaru, najviac požiarov vzniká z nedbanlivosti v kuchyni pri sporáku. „Stáva sa, že ľudia zaspia, zabudnú, že niečo na sporáku varia a odídu do susedov. Mali sme aj prípad, že majiteľ domu dokonca odišiel aj z mesta,“ poznamenal Ádám. Ďalšou príčinou požiarov je fajčenie, manipulácia s otvoreným ohňom, skrat či požiare, ktoré spôsobia deti. Ádám osobitne vyzýva obyvateľov bytoviek, aby nevyhadzovali ohorky z balkóna alebo z okna. „Nedopalok cigarety môže byť príčinou požiaru balkóna nižšieho bytu. Môže vpadnúť na balkón a rozšíriť sa i do izby,“ zdôraznil.

V roku 2008 bolo v bytových domoch na území SR evidovaných 770 požiarov, priama škoda je takmer 1 mil. eur. K zraneniu prišlo 61 osôb a k usmrteniu až 11.

Čo robiť pri požiari v byte

  • volajte hasičov - tiesňová linka 150 alebo 112
  • opustite priestor ohrozený požiarom únikovými cestami
  • ak nemôžete opustiť priestor, zatvorte sa v miestnosti čo najďalej od ohniska
  • nepodliehajte panike
  • ak je kľučka na dverách horúca, dvere neotvárajte
  • na zabránenie prieniku dymu utesnite dvere mokrým uterákom
  • volajte alebo mávajte z okna, prípadne vyveste plachtu alebo odev z okna, čím upozorníte na seba hasičov v prípade, že stratíte hlas alebo vedomie
  • pri pohybe v miestnosti sa držte pri zemi, dym stúpa hore
  • dýchajte cez improvizované rúško (namočená vreckovka)
  • neschovávajte sa pod posteľ alebo pod skriňu

[flashvideo filename=http://www.rimava.sk/video/poziar_vyskovy.flv /] Nočný požiar balkóna na Malohontskej ulici

Súvisiace články
Ranný rozruch na Šibeničnom vrchu spôsobil skrat na mrazničke
VIDEO: Nočný požiar balkóna na Malohontskej ulici
Pri prihrievaní večere skoro zhorela strecha rodinného domu v Tomašovej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross