No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Historická banícka kolkáreň a altánok sú o krok bližšie k záchrane. Ich okolie čistilo 20 dobrovoľníkov

ŽELEZNÍK – Približne dvadsiatka dobrovoľníkov čistila v sobotu (1. 5.) okolie historickej baníckej kolkárne a hudobného altánka v Železníku, časti obce Turčok neďaleko Revúcej. Brigádu zorganizovalo občianske združenie (OZ) Skryté poklady Slovenska, ktoré dlhodobo pracuje na záchrane pamiatok v tejto lokalite.

V prvom rade sme chceli trochu vyčistiť okolie budovy kolkárne, na ktorú pred niekoľkými rokmi padol strom. Bolo tu hlavne veľa lístia a náletovej zelene. Dali sme to do takého stavu, že keď sem zavítajú nejakí turisti, môžu si priestory prehliadnuť v takom stave, ako kolkáreň kedysi vyzerala,“ uviedol predseda OZ Ladislav Bene.

Článok pokračuje pod reklamouĎalšiu brigádu chcú zorganizovať v druhej polovici júna. Zameraná by mala byť na skalku, vybudovanú na svahu pod altánkom. „Roky sa o ňu nikto nestaral, takže ju chceme vyčistiť a postupne tam doplniť aj nejakú výsadbu, aby to opäť pripomínalo, ako tento priestor vyzeral v minulosti,“ dodal Bene.

Priestor pre kultúru

Celé priestranstvo má podľa neho špecifickú atmosféru, keďže je obkolesené stromami, a slnko, prenikajúce cez ich koruny, vytvára úchvatnú hru svetla a tieňov. Ponúka však aj pekný výhľad na okolité hory.

„Boli by sme radi, keby sa po rekonštrukcii využívalo ako kultúrny priestor, čiže koncerty pod holým nebom, prípadne zábavy, alebo tiež výtvarné workshopy. Celkovo by sa tu dali usporiadať veľmi zaujímavé podujatia,“ podotkol predseda OZ.

V tomto roku by sa mala začať aj rekonštrukcia samotných budov kolkárne a altánku, ktorú pripravuje samospráva Turčoka pod vedením starostky Tatiany Belánovej. „Samozrejme, musíme do toho zapojiť aj pamiatkarov a architekta. Verím, že spolu s obcou sa podarí rekonštrukciu začať. Veľmi dobrou správou je, že do projektu by sa radi zapojili aj členovia OZ Čierne diery,“ avizoval Bene s tým, že sú známi práve propagáciou takýchto pamiatok.

Od 70. rokov postupne úpadok

Poslednú veľkú obnovu a úpravu zažilo priestranstvo altánka a kolkárne v roku 1971, keď sa vybudovalo osvetlenie priestorov a budovy boli opravené i natreté. V tom čase sa tam ešte stále konali podujatia, aj keď najväčšiu slávu už malo za sebou – tá bola totiž v čase, keď na Železníku ešte prebiehala banícka činnosť, teda v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Konali sa tam banícke dni a rôzne zábavy.

Bývali tu majálesy, v altánku hrávala muzika. V strede sa tancovalo, vedľa a hore boli stoly. Voľakedy tu bývalo aj drevené pódium, kde sa konali rôzne vystúpenia, deti recitovali básničky. Kedysi to tu skutočne žilo,“ zaspomínala si Elena Kramaričová, ktorá v Železníku vyrastala a žila do roku 1974.

Článok pokračuje pod reklamouNa Železník vtedy podľa nej chodievali ľudia zo širokého okolia. Bolo tam dokonca jediné kino v okolí. Na ňom bola minulý rok vymenená strecha a sú plány na jej ďalšie využitie pre obyvateľov aj turistov.

Rimava.sk začína s častejším informovaním z regiónu Revúcej a okolia. Ak máte záujem o spravodajstvo a zaujímavosti z tejto oblasti, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Ak máte záujem o reklamu, navštívte túto sekciu na našej stránke.

Foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross