No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Históriu a pamiatky mesta Fiľakovo priblíži digitálny sprievodca

Zdroj: Dobrý kraj - Rozvojová agentúra BBSK

FIĽAKOVO – Mesto Fiľakovo môžu návštevníci odteraz spoznávať prostredníctvom digitálneho sprievodcu. Pokrokové riešenie im umožní objavovať históriu mesta, ako aj jeho príbehy z dávnej minulosti i súčasnosti. Návštevníkom poskytne informácie v troch jazykových verziách.

Hradné múzeum vo Fiľakove v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo digitálneho sprievodcu po meste Fiľakovo. 

Článok pokračuje pod reklamou


Vo svojej aplikácii na mapovej platforme ponúka informácie o približne dvadsiatich historických miestach. Návštevníci sa môžu napríklad dostať na hrad, kde budú umiestnené informačné tabule s QR kódom celkom na piatich miestach, odkiaľ je vidieť všetky hlavné pozoruhodnosti mesta. Menšie panely nájdu turisti priamo na budovách, na priečelí reduty známej ako Vigadó alebo v mestskom parku či pri kalvínskom kostole a betónovom bunkri z II. svetovej vojny. 

Aplikácia je pre návštevníkov k dispozícii zadarmo. „Vďaka ďalšiemu projektu v Bebekovej veži hradu bude vybudovaná wifi sieť, ktorú môžu využiť návštevníci hradu na stiahnutie tejto aplikácie a nemusia čerpať svoje mobilné dáta,“ uviedol riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.

„Po načítaní QR kódu získajú turisti informácie o histórii daného objektu v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku, vrátane súčasných a historických fotografií, ako aj niekoľkých krátkych videozáznamov,“ priblížila riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Viktória Tittonová.

Výhodou aplikácie je, že každému umožňuje spoznávať mesto samostatne, podľa vlastného tempa, ako mu vyhovuje. „Som veľmi rád, že mnohé rozvojové zámery smerujú do skvalitnenia a rozšírenia služieb na hradných lokalitách. Je v našom záujme atraktívnym spôsobom približovať históriu verejnosti, a práve projekt digitálneho sprievodcu plní tento cieľ“ uviedol Ján Beljak, podpredseda BBSK. 

Ak by si návštevník rád pozrel viaceré, prípadne všetky vyznačené pozoruhodnosti mesta, bude pre neho najvhodnejšia práve mobilná aplikácia s integrovanou mapou, ktorá ho bude navigovať k vybraným objektom. „Pre turistov, ktorí nemajú z akéhokoľvek dôvodu príležitosť, náladu, silu alebo čas navštíviť osobne jednotlivé pozoruhodnosti sú pripravené informačné tabule s QR kódmi rozmiestnené v areáli hradu,“ vysvetlil primátor mesta Fiľakovo Attila Agócs.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross