No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hľadajú sa nové tanečné talenty: Detský folklórny súbor Hájik pripravuje jarný nábor

17. februára 2024 | | |  | 
Zdroj: Archív Andrea Haásová

RIMAVSKÁ SOBOTA Budúci rok bude folklórny súbor Háj oslavovať päťdesiate výročie, detský folklórny súbor Hájik pätnáste výročie a súbor Hájiček desiate výročie od svojho založenia. Všetci budú spoločne oslavovať na jednom pódiu počas celovečerného galaprogramu. 

Folkloristom sa v Rimavskej Sobote darí. Členská základňa je bohatá, no jedna zložka by potrebovala podporiť. Detský folklórny súbor Hájiček má otvorené dve skupiny, v Háji je približne tridsaťpäť stredoškolákov a vysokoškolákov. Folklórny súbor Háj sa môže pochváliť aj vlastnou ľudovou hudbou. “Približne pred ôsmimi rokmi sme podporili vznik ľudovej hudby pod vedením Vratka Mančušku, ktorá je momentálne štvorčlenná,” uviedla Andrea Haásová, vedúca súborov Háj a Hájik. 

Článok pokračuje pod reklamou


"Jarný nábor pripravujeme do strednej zložky DFS Hájik, v ktorej tancujú deti vo veku jedenásť až pätnásť rokov. Aktuálne máme osemnásť dievčat. V tejto zostave sa, žiaľ, nedajú postaviť párové tance. Dievčatá samozrejme tancujú kolesá, karičky či chorovody, preto aktuálne hľadáme šikovných tanečníkov," uviedla vedúca súboru.

Jarné nábory pre chlapcov sa uskutočnia v Centre voľného času Relax 1., 8., 15., a 22. marca (každý piatok) v čase od 15:00 do 17:00.

Tancovanie v súbore má veľa pozitív, okrem toho, že pomáha dieťaťu spojiť sa so svojou kultúrnou identitou či kultúrnym dedičstvom je to skvelý spôsob, ako dieťa udržiavať aktívnym a zdravým. Tanec pomáha rozvíjať koordináciu, silu, vytrvalosť a ohybnosť. Ale čo je nemenej dôležité, deti si vytvárajú priateľstvá na celý život. 

Článok pokračuje pod reklamou


Súbory Hájik či Háj sa však môžu pochváliť aktivitami, ktoré by mohli prilákať nejedného odvážneho mladíka či dievčinu. “Keďže nás, vedúcich, napĺňa a baví cestovanie, tak chceme aj deckám ukázať možnosti, dostať ich von, ukázať im svet, dostať ich na zaujímavé miesta,” dodala Haásová.

Súbory Háj a Hájik počas svojho fungovania navštívili mnoho krajín sveta, uplynulý rok vystupovali vo Fínsku, v Turecku, v Macedónsku, ale navštívili na príklad aj Kostariku. “Ale cestujeme aj po Slovensku, navštevujeme tradičné folklórne miesta, vystupovali sme v Detve, na Východnej, v Myjave či Raslaviciach a vystupujú všetky zložky od najmenších detí až po vysokoškolákov,” dodala vedúca súboru. Tento rok majú v pláne navštíviť festivaly v Kraneve v Bulharsku a následne s Székesfehérvári v Maďarsku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross