No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hniezdo ďaleko od domova. Príbehy, ktoré odhaľujú nádej a boj o nový život

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – V rimavskosobotskej Citadele sa 26. júna uskutočnilo premietanie filmu „Hniezdo ďaleko od domova“. Denné premietania boli určené predovšetkým študentom, zatiaľ čo večerné predstavenia privítali každého, koho táto téma zaujala. O detailoch nás informoval režisér Marek Vaňous.

Film sa zaoberá náročnou témou, ktorá by nemali byť zabudnutá. Podrobne rozoberá príbehy konkrétnych postáv a poukazuje na dôsledky vojny, ktoré v nich zanechala. Štyri skutočné príbehy, zhrnuté do necelej hodiny, majú ľuďom pomôcť vžiť sa do situácie ukrajinských rodín žijúcich na Slovensku.

Článok pokračuje pod reklamou


Kde vznikol samotný nápad?

Pôvodný nápad prišiel zo strany UNICEF. Vnímali, že záujem o ukrajinskú tému klesá, rovnako ako finančná podpora, ktorá je nevyhnutná pre udržiavanie centier Blue Dot. Tieto centrá sú veľmi potrebné pre odídencov a ich integráciu do normálneho života. Väčšina ľudí netuší, čím všetkým si musia ľudia z Ukrajiny prejsť. Mnohí považujú ich problémy za vyriešené v momente, keď sú v bezpečí alebo majú kde bývať. Tam sa však ich strasti len začínajú. Preto sme sa rozhodli pôvodný nápad upraviť a rozšíriť dokument na 52 minút, aby sme mohli ísť viac do hĺbky a zapadol do programovej štruktúry televízie.

Aké sú vaše ďalšie kroky a ciele?

Naším cieľom je dostať film medzi ľudí a začať ním diskusiu. Preto cestujeme po celom Slovensku a rozprávame sa o témach, ktoré dokument otvoril. Potrebujeme nájsť dlhodobé riešenia, ako začleniť ukrajinských odídencov do spoločnosti. Počas leta máme naplánovaných ešte niekoľko projekcií a od septembra by sme sa radi s filmom dostali na školy.

Čo ste chceli prostredníctvom filmu odkázať?

Chceme, aby ľudia zostali empatickí. Nikto si nedokáže predstaviť, aké je to stratiť domov, kariéru, blízkych a začať od nuly v cudzej krajine. Tých prekážok je veľmi veľa a veríme, že aspoň pár z nich môžeme pomôcť odstrániť. Všetko sa začína pri tolerancii, ktorá sa buduje ľahšie, keď sa vcítime do príbehov ľudí, ktorí sem prišli. Tento film umožňuje slovenským divákom nahliadnuť do štyroch takýchto príbehov.

Aké sú doterajšie reakcie na film a tému?

Reakcie sú rôznorodé, no väčšinou pozitívne. Mnohí ľudia nás kontaktovali a povedali, že im dokument otvoril oči a znova cítia potrebu pomáhať. Film nemal veľkú kampaň, preto chceme dať ľuďom ďalšiu šancu ho vidieť a diskutovať o ňom. Film je dostupný na YouTube kanáli UNICEF Slovensko a v archíve RTVS.

Ako ste vyberali postavy do filmu?

Komunikovali sme s centrami Blue Dot, ktoré poznajú miestne príbehy lepšie ako my. Pomohli nám vybrať niekoľko zaujímavých postáv, ktoré sme sa snažili spoznať a vytvoriť z nich čo najlepšiu filmovú mozaiku.

Ako sa darí jednotlivým postavám dnes?

Všetci zostávajú na Slovensku, no šťastný koniec má momentálne iba jeden z príbehov. Väčšina z nich sa musí sťahovať, pretože si nemôžu dovoliť slušné bývanie. Jeden z našich hrdinov mal ťažký úraz, z ktorého sa stále zotavuje. To opäť dokazuje, aké dôležité je pokračovať v pomoci ľuďom z Ukrajiny.

Ako prebiehala spolupráca mimo kamier?

Najväčšou výzvou bolo získať dôveru postáv, čo zvyčajne trvá celé týždne. Kvôli časovej tiesni sme tento proces museli skrátiť a sme vďační našim hrdinom, že nás napriek tomu pustili do svojich životov.

Ako dlho ste na filme pracovali?

Na filme sme pracovali štyri mesiace. Kvôli rokovaniam s partnermi a blížiacemu sa druhému výročiu vojny sme nemali viac času. Museli sme tomu prispôsobiť mnohé kreatívne rozhodnutia, ako napríklad viac "hovoriacich hláv" namiesto živých scén. Veríme však, že sme zachytili hlavnú myšlienku filmu a dúfame, že ju diváci pochopia.


Aj Rimavská Sobota má svoj dokument s názvom #RimavskaPomahaUkrajine. Opisuje podmienky, v akých sa odídenci ocitli, pomoc dobrovoľníkov, ako aj nedostatok zdrojov a názory miestneho obyvateľstva. Pomoc postupne upadala a musela sa obmedziť, čo viedlo k prehlbovaniu závisti až nenávisti voči Ukrajincom. Film pripomína, aby si ľudia vážili svoj domov a nezabúdali pomáhať tým, ktorí to šťastie nemajú. Tento dokument sa snaží priblížiť niečo, čo je v dnešnej spoločnosti prehliadané. Katarína Smaczna, spolurežisérka, vyjadrila nádej, že mnohým už pomohli, a preto má zmysel konať dobré veci.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross