No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Dobrovoľníci sa pustili do opravy dve storočia starého kamenného mosta

Dve storočia starý kamenný most medzi Hnúšťou a Klenovcom sa dočkal svojej opravy. Pustili sa do nej dobrovoľníci z Občianskeho združenia Horná Rimava spolu s odborníkmi na takúto rekonštrukciu z o.z. Castrum Ghymes. V uplynulých dňoch ukončili prvú z troch záchranných etáp mosta. Druhá etapa by mala začať v septembri tohto roka.

Jednoklenbový historický kamenný most preklenuje Klenovskú Rimavu. „Je to vlastne najstaršie preklenutie Klenovskej Rimavy a odhadujeme jeho vek na 200 až 250 rokov. Most v posledných rokoch stále viac chátral a preto sme sa rozhodli urýchliť rekonštrukciu,“ ozrejmil Roman Lebeda, člen o.z. Horná Rimava, s tým, že záchranu rozdelili do troch etáp. Ako priblížil, prvá etapa obsahovala najdôležitejšie práce hlavne pri päte mosta, tie ktoré sú pod vodou a všetky vypadnuté klenby, kvôli ktorým most stále viac chátral pri každom daždi. Hoci podľa jeho slov po prvej etape možno nebude vidieť veľké zásahy, sú ale dôležité, pretože zabezpečia zastabilizovanie mosta, ktorý už mal veľké statické poruchy a mohla ho ohroziť búrka či vyššia hladina vodného toku.

Jedným z odborníkov, ktorí sa podieľajú na záchrane mosta je Peter Láder, murár o.z. Castrum Ghymes, špecializujúci sa na konzerváciu torzálnej architektúry. Ako poznamenal, v prvej etape sa zamerali na výpadok chýbajúcej klenby a na odrážajúce múriky. „Tie v podstate chýbajú,“ avizoval.
Podľa jeho slov na záchranu využívajú pôvodné kamene, aj keď je to obtiažne. „Takmer nikdy nepasujú tak, ako boli predtým,“ povedal.

Most opravujú nielen vlastnými rukami

Na oprave kamenného mosta sa nepodieľajú dobrovoľníci len svojimi rukami, ale aj financiami. Ako Lebeda ozrejmil, keďže most nie je na žiadnom liste vlastníctva a nie je to ani zapísaná pamiatka, tak nemôžu na jeho záchranu žiadať žiadne granty. „Preto to robíme z vlastných zdrojov ako členské príspevky z o.z. Horná Rimava, ďalej 2 % z daní, ktoré sme ušetrili z roku 2017. Vyhlásili sme na internete aj výzvu, aby nám mohli dobrí ľudia darovať nejaké financie,“ doplnil.

Legenda o tureckom pustošení

Tak ako takmer všetky historické stavby majú svoj príbeh, výnimkou nie je ani kamenný jednoklenbový most medzi Hnúšťou a Klenovcom, v lokalite Maša. Jeho príbeh sa viaže s Turkami. Podľa legendy most pochádza zo 16. storočia, z obdobia tureckého pustošenia. Archívne pramene, ktoré by mohli túto legendu potvrdiť, však neexistujú. A tak asi medzi najpravdepodobnejšie scenáre sa radí obdobie po roku 1780, a to v súvislosti s banskou činnosťou na úpätí vrchu Ostrá, kedy na mapách je už tento most zakreslený.

Zdroj: Rimava.sk, tureckymost.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross