Hnúšťa má po Cibuľovi ďalšieho nominanta na majstrovstvá sveta. Letí už onedlho

31. októbra 2017 | |  |

Kulturistika v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota má opäť svoje zastúpenie na majstrovstvách sveta. Po niekoľkonásobnom medailistovi z majstrovstiev sveta Adamovi Cibuľovi, ktorý sa v 52 rokoch rozlúčil so svojou profesionálnou kariérou, bude farby Slovenska hájiť 27-ročný Jakub Prokop z Hnúšte. Do reprezentácie bol zaradený v uplynulých dňoch po presvedčivom výkone na súťaži v Tatranskom pohári, v apríli uspel aj na majstrovstvách Slovenska, kde získal striebornú medailu. Súťažiť bude v kategórii do 65 kilogramov.

„Nominácia pre mňa znamená veľmi veľa. Pred pár rokmi sa mi o tom ani len nesnívalo, ale tvrdý tréning sa nakoniec vyplatil a nomináciu som dostal,“ uviedol pre Rimava.sk Jakub Prokop, kulturista Fitnes klubu Iskra Hnúšťa, ktorý sa k činkám dostal s kamarátom asi v 15-tich rokoch, keď išiel na strednú školu. Podľa jeho slov to však ešte nebral vážne. Súťažiť sa rozhodol pred štyrmi rokmi, keď práve v Hnúšti boli Majstrovstvá Slovenska juniorov.

Jakub Prokop na fotke s majstrami Európy A.Cibuľa a M.Škadra

Aktuálne na jesenných súťažiach obstál a pocestuje tak už vo štvrtok do Španielska, kde ho v Benidorme od 3. do 5. novembra čaká premiéra na majstrovstvách sveta. Prokopova príprava bola podľa jeho slov náročná. „Samotná diéta trvala skoro tri mesiace a tak isto náročné boli niekedy aj dvojfázové tréningy. Ešte mesiac pred nominačnou súťažou moja forma nebola dobrá, ale našťastie mám skúseného trénera Dušana Ďubeka, ktorý vie, čo robí. Veľmi mi pomohol, bez neho by som sa nedostal, tam kde som,“ zhodnotil Prokop. Ako ďalej poznamenal, počas prípravy nešla jeho váha dole podľa predstáv, preto s trénerom museli vynechať zo stravy sacharidy čo bol pre neho veľmi náročný spôsob tréningu. „Nakoniec sa váha pohla nadol a spravili sme celkom slušnú formu na Tatranský pohár,“ dodal nádejný kulturista, ktorý s športe skúšal už aj kick box či aktívne hrával aj futbal.

Jakuba trénuje Dušan Ďubek, bývalý tréner a donor Adama Cibuľu. Ako pre Rimava.sk uviedol, Jakub je veľkým úspechom po skončení kariéry Cibuľu nielen pre Hnúšťu. Navyše má raketový nástup, keďže doteraz bol len na troch súťažiach. Najbližšie bude súťažiť zhodou okolností v rovnakej váhovej kategórii ako Adam Cibuľa a podľa Ďubeka má veľký potenciál zamiešať karty aj na medzinárodných súťažiach. „Je veľmi dobre stavaný, čo sa týka genetiky,“ povedal Ďubek, bývalý majster Československa v kulturistike a člen reprezentácie vtedajšej ČSFR.

Kulturista z Hnúšte, ktorý bude počas najbližšieho víkendu reprezentovať Slovensko, by mal mať vo svojej kategórii 12 konkurentov. Na pódium sa postaví v sobotu, 4. novembra, s konkurenciou z Číny, Kórey, Japonska, Poľska, Ruska či Turecka.

Pozrite si repotráž TV Rimava o kulturistovi Jakubovi Prokopovi, od 26,14 mimúty

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: eastlabs.sk - Igor Kopcek