No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti pribudol prvý náučný chodník, vedie po Ceste Márie Széchy

HNÚŠŤA – Cestu Márie Széchy v katastri Hnúšte kopíruje nový náučný chodník, ktorý je vôbec prvým na území tohto mesta na severe Rimavskosobotského okresu. Trasa približuje zaujímavé momenty histórie mesta, ktoré sa tam odohrali. Na Facebooku o tom informoval primátor Roman Lebeda.

Chodník obsahuje šesť informačných tabúľ a dve vyhliadkové miesta. Dozviete sa o Márii Széchy, ale predovšetkým o tajomstvách histórie mesta, ktoré sú s týmito miestami spojené,“ uviedol primátor.

Článok pokračuje pod reklamouPrvé z vyhliadkových miest je na vrchu Cigáň nad Rimavským Brezovom, odkiaľ je výhľad na celú Hnúšťu, Klenovec a v pozadí i Klenovský Vepor. Druhé je na vrchu Laz medzi Brezinou a Polomom, odkiaľ je výhľad na Ďumbier i Chopok, na juhu vidieť najvyššie vrchy Maďarska a na východe historicky významný vrch Železník. „Na tomto mieste bude osadené i päťmetrové umelecké dielo – železné kliešte umeleckého kováča Martina Jackuliaka,“ dodal Lebeda.

Na náučný chodník sa dá podľa neho nastúpiť na troch miestach – od Kadlubu, zo sedla Brezina, alebo z časti Polom. Na chodník sa dá napojiť aj po zelenej turistickej značke priamo z Hnúšte. Celý náučný chodník sa dá prejsť aj na bicykli.

Ako ďalej spomenul, mesto Hnúšťa financovalo vybudovanie chodníka z vlastných zdrojov a náklady nepresiahli dvetisíc eur. „Náučný chodník už má osadené prvé tabule, kompletne hotový vrátane umeleckých klieští bude 20. augusta, kedy ho oficiálne otvoríme počas Dní mesta Hnúšťa,“ avizoval primátor.

Samospráva má v pláne budovať aj ďalšie náučné chodníky. Najbližší by mohol viesť na zabudnuté hradisko na Sinci, o ktorom sa viac dozviete na našom partnerskom webe Echoviny.sk.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross