No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hnúšti plánujú nové banské múzeum, financie chcú získať z výzvy

Budova budúceho múzea (zdroj: Marianna Balašková - facebooková skupina Horná Rimava)

HNÚŠŤA – Banícku minulosť mesta na severe Rimavskosobotského okresu má predstavovať nové banské múzeum, ktorého zriadenie zamýšľa tamojšie občianskej združenie (OZ) Horná Rimava v spolupráci so samosprávou. Zámerom sa zaoberali hnúšťanskí poslanci na svojich dvoch posledných zasadnutiach, kde schválili prenájom nebytových priestorov pre múzeum a memorandum o spolupráci pri príprave a realizácii projektu.

„OZ žiada na prenájom priestory, ktoré budú slúžiť na výchovno-vzdelávacie účely a prezentáciu baníctva v našom regióne. Keďže sa s naším združením venujeme aj obnove historických a kultúrnych pamiatok v našom meste, radi by sme zastrešili aj túto možnosť,“ objasnila zámer predsedníčka OZ Marianna Balašková.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako pokračoval primátor Roman Lebeda, v príslušnej výzve na podporu regionálneho rozvoja, z ktorej sa dajú na vznik múzea získať financie, nie je mesto oprávneným žiadateľom. Preto padlo rozhodnutie spolupracovať s Hornou Rimavou. „Nevidel som ešte rozpočet, ale myslím, že pôjde na maximum možnej požiadavky, teda tesne pod 50 000 eur,“ konkretizoval primátor s tým, že tieto peniaze postačia len na rekonštrukciu budovy.

„Je potom otázka, čo s vnútorným vybavením a exponátmi. Rovnako ako spolufinancovanie, aj vnútorné vybavenie by pravdepodobne muselo dotovať mesto,“ načrtol Lebeda a doplnil, že na tieto dve položky by mohlo ísť dokopy okolo 10 000 eur. Za prenájom budovy bude Horná Rimava platiť mestu 178 ročne, ale iba v prípade, ak bude projekt podporený a skutočne dôjde k realizácii zámeru. V opačnom prípade sa zmluva automaticky skončí.

Čo sa týka exponátov, primátor dodal, že nejaké vie múzeu poskytnúť on sám. „Máme rozbehnuté aj rokovania s množstvom iných múzeí, ktoré ich majú v depozitoch. Napríklad Gemersko-malohontské múzeum má v depozite celú svoju výstavu, ktorú mali pred dvomi rokmi, a tam je veľká časť vecí z Mútnika,“ ozrejmil Lebeda. Ďalšie exponáty by mohlo zapožičať súkromné múzeum z Nižnej Slanej.

Článok pokračuje pod reklamou



Dôležitou súčasťou zámeru je i vstup do bane, ktorý by mal byť realizovaný počas víkendov, keď sa v nej nepracuje. „Gemerská nerudná spoločnosť (GENES) dostala písomný súhlas od banského úradu, že môžu vykonávať sprievodcovskú činnosť do podzemia,“ doplnil primátor.

Podľa poslankyne Miroslavy Vargovej je základ opraviť budovu a až potom do nej niečo umiestňovať. „Na vnútorné vybavenie je možné žiadať peniaze z ďalších výziev, ktoré má Banskobystrický samosprávny kraj a Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer,“ podotkla.

Doplnkovou súčasťou zámeru má byť natočenie krátkeho dokumentárneho filmu nielen o histórii baníctva, ale aj aktuálnej banskej činnosti v Mútniku.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross