No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: O historickú Petrivaldského vilu má záujem rimavskosobotská firma

Petrivaldského vilaO chátrajúcu Petrivaldského vilu v Hnúšti prejavila záujem rimavskosobotská firma. Ako na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva informoval primátor Michal Bagačka, spoločnosť Golden Plus so sídlom v Rimavskej Sobote požiadala o odkúpenie historickej vily. Poslanci chcú podrobnejšie informácie. Komisia výstavby navrhla, aby  firma na najbližšie rokovanie zastupiteľstva predložila projekt, v ktorom priblíži, ako chce budovu skultúrniť a využívať. O vile by sa tak malo hovoriť opäť v januári.

Ako podotkla poslankyňa a bývalá primátorka Hnúšte Marta Jurčová, samospráva sa už dlhé roky zaoberá Petrivaldského vilou, ktorá je v zlom stave. Mesto podľa jej slov nedostane finančné prostriedky potrebné na komplexnú obnovu budovy.

Vlani samospráva získala 30 tisíc eur na rekonštrukciu strechy na historickej vile z grantu, ako vtedy uviedla prednostka mestského úradu Oľga Maciaková, na celkovú rekonštrukciu ešte predtým žiadali viac ako 320 tis. eur, projekt však nebol podporený.

Samospráva v uplynulých rokoch chcela v budove zriadiť turisticko-informačné centrum aj pamätnú izbu rodáka Jána Francisciho, vzdelávacie študovne a priestor pre prácu miestnych občianskych združení a mikroregiónu. Vilu, ktorá je na zozname národných kultúrnych pamiatok, postavil v roku 1830 podnikateľ Petrivald, ktorý v jej zadnom trakte zriadil sódovkáreň. Netypický dom navrhli stavitelia z Rožňavy, dominuje mu malá vežička a červený tehlový obklad.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross