No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci v Hnúšti si schválili 400-eurové odmeny. Primátorka Tornale sa vzdá časti platu

Poslanci mestského zastupiteľstva v Hnúšti si na svojom poslednom rokovaní odsúhlasili odmeny vo výške 400 eur, za obdobie posledných dvoch rokov. Ako sa uvádza v zápisnici z rokovania, návrh, ktorý vyšiel z radov poslancov, bol schválený jednohlasne, všetkými prítomnými poslancami. Štyristo eurovú odmenu priklepli aj vicperimátorovi, zapisovateľke a náčelníkovi mestskej polície. Ten však priamo na rokovaní vyhlásil, že vzhľadom na finančnú situáciu v meste sa jej vzdáva.

Ako pre Rimava.sk uviedla prednostka mestského úradu Oľga Maciaková, primátor odmenu nedostane, rovnako ani hlavná kontrolórka, ktorá má upravený pracovný čas. Zamestnanci úradu podľa jej slov mali jedenkrát zvýšené osobné ohodnotenie, v budúcom roku však osobné hodnotenia vôbec nebudú. Podľa prednostky je finančná situácia v samospráve ťažká, zároveň musia dodržať šetrenie. Podľa Memoranda, ktoré podpísalo Združenie miest a obcí Slovenska s Vládou SR, majú mestá a obce na Slovensku ušetriť päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Prednostka zároveň spomenula, že úrad je v porovnaní s inými samosprávami personálne poddimenzovaný. Na margo odmeny pre  náčelníka mestskej polície však podotkla, že neraz z vlastnej peňaženky kupuje rôzne drobnosti, napríklad pomôcky k dopravnej výchove pre deti. "Odmenu nechcel napriek tomu, že mu ju poslanci schválili, tak som mu povedala, aby tieto peniažky tiež použil na tento účel," uviedla Maciaková.

Primátorka Tornale aj jej zástupca časť platu venujú mestským organizáciám

Ako pre Rimava.sk uviedol prednosta mestského úradu v Tornali Lajos Balajti, platy v samospráve plošne neznižovali. S návrhom šetrenia na včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva prišla primátorka Anna Szögedi, ktorá štvrťročne daruje 500 eur zo svojho platu mestským organizáciám podľa potreby. Pridal sa aj jej zástupca Ladislav Lax, ktorý štvrťročne z platu vyčlení 300 eur. Spolu sa tak podľa Balajtiho vzdajú sumy 3200 eur za rok. "Obidvaja vychádzali z toho, že keď túto nie veľkú, ale ani nie malú čiastku nechajú v rozpočte, tak to sa stratí," objasnil prednosta.

Podľa Balajtiho tornaľská samospráva znižuje bežné výdavky už tretí rok, čo je približne 20 percent rozpočtu. "Z bežného účtu financie prekvalifikujeme na kapitálové výdavky a tým splácame staré dlžoby mesta," povedal Balajti. Zároveň pripomenul, že napríklad nákupy spotrebného materiálu za posledné štyri roky klesli zo sumy 440 tis. eur na 288 tis. eur, služby zo 782 tis. na 230 tis. eur. "Veľmi šetríme, žiaľ tie platy u nás sú na takej úrovni, že znižovanie neprichádza do úvahy," konštatoval prednosta.

Tornaľskí poslanci včera odsúhlasili vyrovnaný rozpočet vo výške viac ako 11,627 mil. Eur. Podľa Baljtiho námietky voči rozpočtu neboli ani zo strany verejnosti, odsúhlasený bol podľa návrhu. "Neodzneli podstatné pripomienky ani na zastupiteľstve," zdôraznil. V zmysle memoranda na tovaroch a službách šetria viac ako 12 percent. Budúci rok podľa Balajtiho čaká mesto investícia do čističky odpadových vôd a bytov nižšieho štandardu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross