No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: V Petrivaldského vile by mohla vzniknúť herňa

Petrivalskeho vila HnúšťaHistorická Petrivaldského vila v Hnúšti by sa mohla zmeniť na zábavné centrum s automatmi, šípkami a možno neskôr aj s bowlingovou dráhou. Zámer prezentovala na poslednom rokovaní metského zastupiteľstva rimavskosobotská spoločnosť Golden Plus, ktorá prejavila záujem o odkúpenie budovy. Pre Rimava.sk to potvrdila prednostka mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková.

Podľa jej slov poslanci predbežne súhlasili s odpredajom budovy. Ako prednostka pripomenula, samospráva sa dlhé roky snaží o záchranu tejto kultúrnej pamiatky, pravidelne žiadala aj financie z eurofondov. Petrivaldského vila pritom z roka na rok chátra. „Dostali sme len minimum z toho, čo by sme potrebovali, poslanci preto usúdili, že je aj takáto cesta, odpredať budovu,“ uviedla Maciaková a doplnila, že spoločnosť pekne zrekonštruovala aj historickú budovu v okresnom meste.

Podľa prednostky sa ale niektorým poslancom nepáčilo, že by vo vile mala vzniknúť herňa.
Viceprimátor Martin Pliešovský na rokovaní uviedol, že mesto už nevlastní žiadne iné kultúrne pamiatky okrem tejto vily. Nesúhlasil, aby ju mesto ponúklo na odpredaj a pýtal sa, či samospráva naozaj podnikla všetko preto, aby dostala financie na opravu budovy. Poslankyňa a bývalá primátorka Marta Jurčová však skonštatovala, že samospráva robila, čo mohla, už aj v minulých volebných obdobiach, ako spomenula, Petrivaldského vila však nie je jedinou pamiatkou na Slovensku, ktorá potrebuje opravu. Podľa jej slov sa budovu podarí skôr zachrániť, ak bude v súkromných rukách.

Ako Maciaková spomenula, ak by samospráva napokon chcela pristúpiť k odpredaju, musí budovu vyhlásiť za prebytočný majetok. Keďže ide o kultúrnu pamiatku, ponúknu ju najprv štátu, ak ten neprejaví o vilu záujem, vyhlásia verejnú súťaž, vysvetlila prednostka. Podľa jej slov bude určite podmienkou ponúk aj zámer, predloženie vízie, ako bude budova využitá.

Ďalším osudom budovy by sa mali poslanci opäť zaoberať aj na najbližšom rokovaní.

Samospráva v uplynulých rokoch chcela v budove zriadiť turisticko-informačné centrum aj pamätnú izbu rodáka Jána Francisciho, vzdelávacie študovne a priestor pre prácu miestnych občianskych združení a mikroregiónu. Vilu, ktorá je na zozname národných kultúrnych pamiatok, postavil v roku 1830 podnikateľ Petrivald, ktorý v jej zadnom trakte zriadil sódovkáreň. Netypický dom navrhli stavitelia z Rožňavy, dominuje mu malá vežička a červený tehlový obklad.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross