No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HNÚŠŤA: Z potoka si urobili kontajner, neporiadnikov opäť čaká brigáda

3. marca 2014 |  | |

nelegálna skládka Hnúšťa - HačavaS príchodom jari odhalila mestská polícia nelegálnu skládku v mestskej časti Hnúšte Hačava, jej pôvodcov vypátrali a pokutovali. Ako Rimava.sk informoval náčelník Milan Migaľa, s príchodom sezóny kontrolovali okolie a aktuálne našli najväčšiu skládku v Hačave, kde v jednej časti bývajú rómski občania. Podľa Migaľu sa im podarilo páchateľov z najbližších domov stotožniť, obyvatelia dostali pokuty 20 eur a navyše aj termín, dokedy musia zaplatiť ďalších 90 eur za veľkoobjemový kontajner. "Je to nahádzané rovno v potoku v zarastenom poraste. Budú mať čo čistiť," zdôraznil Migaľa, ktorý objem domového odpadu, medzi ním plienky, fľaše, plechovky, plasty či textil, odhadol na približne päť ton. Zároveň však spomenul, že vlani už bola takto sanovaná jedna veľká skládka, ktorá bola na druhej strane osady. "Niektorí si po vyčistení zakúpili 110 litrové nádoby a iní dávali odpad do plastových vriec," doplnil.

Podľa Migaľu dohliadajú na čistotu aj priamo v meste, neďaleko obchodného domu. Pri križovatke našli v neprehľadnej húštine smeti. Ako náčelník spomenul, na čistenie využívajú odsúdených na tresty povinnej práce. S príchodom teplejšieho počasia začína aj sezónne upratovanie pri rodinných domoch, kde niektorí obyvatelia spaľujú odpad na dvore. "Niekto to vyvezie na skládku a niekomu sa lení, takže to spaľuje na dvore. Tiež je to priestupok a neoplatí sa to," poznamenal Migaľa a dodal, že napríklad obyvateľov domu na Daxnerovej či Železničnej ulici vyšlo pálenie na pokutu 15 eur. Obyvatelia podľa Migaľu takýmto konaním porušujú hneď niekoľko nariadení. Pripomeul, že platcovia za tuhý komunálny odpad majú možnosť zadarmo vyskládkovať veľkoobjemový odpad. Ako spomenul, dobrú odozvu majú v meste aj na zasadania komisie ochrany verejného poriadku, ktorá máva stretnutia v teréne. "Teraz sa zameriavajú na nakladanie s komunálnym a najmä so záhradným odpadom či upratovanie dvorov a záhrad," dodal Migaľa.

Smeti upratuje aj Adrián, ktorého usvedčili z krádeže

Okrem pôvodcov skládok a aktivačných pracovníkov sa v Hnúšti o poriadok starajú aj ľudia, ktorým súd uložil trest povinnej práce. Ako náčelník mestskej polície Migaľa uviedol, je medzi nimi aj páchateľ, ktorý minulý rok ukradol z predajne textilu na Hlavnej ulici peniaze. „Teraz ešte odrába trest povinnej práce 300 hodín," dodal Migaľa. Ako pre Rimava.sk uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa, v prípade vyšetrovateľ obvinil 34-ročného Adriána B. z Hnúšte. Ten sa začiatkom minulého roka dostal do budovy cez otvor na streche a z predajne si odniesol pokladničku s peniazmi, v ktorej bolo približne 700 eur.

[nggallery id=1319]

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Mestská polícia Hnúšťa


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross