No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Horela chátrajúca budova v mestskej záhrade. Bola útočiskom bezdomovcov

Už po tretíkrát za uplynulé dva mesiace horelo v opustenom objekte v rimavskosobotskej Mestskej záhrade. Naposledy tam zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Rimavskej Sobote v nedeľu, 11. októbra, v podvečerných hodinách. Pre Rimava.sk to potvrdil zisťovateľ príčin vzniku požiaru Tibor Ádám. Podľa jeho slov, požiar nahlásili o 19.18 hod. pracovníci plavárne, ktorá je v blízkosti opustenej budovy.

„Keď príslušníci HaZZ prišli na miesto, nebol tam nikto. Horelo v rohu jednej miestnosti,“ povedal Ádám a dodal, že horiaci textil, spacáky, kartóny či fľaše boli uhasené jedným prúdom. Ako Ádám dodal, rimavskosobotskí hasiči na tomto mieste obdobne zasahovali aj 24. a 25. augusta.

Budova je mestská a už dlhšiu dobu patrí medzi lokality, kde sa zdržujú bezdomovci. Nachádza sa pri bývalom plážovom kúpalisku, pôvodne tam boli kancelárie. Ako pre Rimava.sk povedala Angela Kecskemétyová z oddelenia kultúry a starostlivosti o občana na rimavskosobotskom mestskom úrade, počas šetrenia tam nenašli nikoho. Evidujú však prípad tiež v blízkosti plavárne, v drevených bunkách. „Zdržiavali sa tam dve dospelé osoby z obce Husiná a tri maloleté deti. Keď sme boli začiatkom augusta na šetrení, bunky už boli prázdne. Povedali sme im, že musia odísť a nájsť si náhradné ubytovanie, inak budeme nútení podať návrh na umiestnenie detí do ústavnej starostlivosti,“ uviedla Kecskemétyová. Ako ďalej poznamenala, medzitým si vyžiadali informácie z obce, kde majú tieto osoby trvalý pobyt. „Žili v byte, kde ich bolo veľa, preto odišli. Obec im náhradné ubytovanie poskytnúť nevie. Previedli však s nimi pohovor, poučili ich, aby sa tam nezdržiavali, resp. aby sa situácia neopakovala,“ uzavrela.

Podľa informácií z oddelenia kultúry a starostlivosti o občana v meste narastá počet bezdomovcov. Na ulici sa ocitlo 25 mužov a 17 žien, ktorí často žobrú v okolí nákupných centier a prespávajú najmä v nemocnici. Predtým 22 ľudí prebývalo v Dome sociálnych služieb. V decembri 2008 bola prevádzka odstavená, pretože ubytovňa nevyhovovala hygienickým a bezpečnostným predpisom. Problém bezdomovcov by mal byť vyriešený do konca roka. Poslanci na poslednom rokovaní odsúhlasili na rekonštrukciu Azylového domu na nocľaháreň 49.791 eur (1,5 milióna Sk).

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: HaZZ Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross