No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HORÚČAVY: S extrémnymi teplotami bojujú aj v domovoch sociálnych služieb

DD a DSS Rimavská SobotaS horúcim počasím musia v týchto dňoch bojovať aj domovy dôchodcov a domovy sociálnych služieb (DD a DSS). Ako pre Rimava.sk potvrdila riaditeľka DD a DSS v Rimavskej Sobote Jana Vančíková, dôraz kladú hlavne na pitný režim klientov, ktorý pravidelne kontrolujú. Zdravotnícky personál podľa jej slov dohliada aj na to, aby sa klienti v horúčavách nezdržiavali vonku na priamom slnku. Ako riaditeľka spomenula, klimatizačné jednotky v budove nemajú. "Vo vestibule je však príjemne," uviedla a dodala, že obyvatelia domova vychádzajú von hlavne skoro ráno, kedy ešte nie je tak horúco. Zároveň potvrdila, že počasiu prispôsobujú aj aktivity v zariadení, plánované výlety kvôli extrémnym teplotám radšej presunuli na iný termín.

Horúčavy dávajú zabrať aj mladším ľuďom, seniori ich neraz znášajú ťažšie. Podľa Vančíkovej je to však individuálne. "Niektorí zvládajú aj horúce počasie vynikajúco," povedala riaditeľka a spomenula, že zariadenie je aktuálne plne obsadené, kapacita 95 lôžok je naplnená.

Aj v ďalších zariadeniach sociálnych služieb v Rimavskosobotskom okrese sestričky pravidelne kontrolujú pitný režim klientov, hygienu a pobyt vonku. Pre Rimava.sk to potvrdila Iveta Kureková z Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (zriaďovateľ DD a DSS, pozn. red.). Podľa jej slov dbajú na častejšie polohovanie ležiacich klientov, aby sa u nich v horúčavách netvorili preležaniny. Denný program obyvateľov zariadení je prispôsobený tak, aby vysoké teploty pocítili čo najmenej, vonku sa zdržiavajú hlavne ráno alebo podvečer.

Horúčavy majú dnes vyvrcholiť. Pre Rimavskosobotský okres je vydaná výstraha 2. stupňa pred vysokými teplotami, dosiahnuť môžu 35 - 39 °C. Meteorológovia varujú, že takáto teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. V susednom Lučeneckom okrese platí dokonca výstraha 3. stupňa, teploty sa môžu vyšplhať až na 39 - 40 °C.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross