No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Opäť vydali výstrahu pred vysokými teplotami, horúčavy zamestnávajú aj záchranárov

ilustračné fotoNajbližší víkend má opäť priniesť horúčavy, meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami, platí aj pre Rimavskosobotský okres. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa v regióne miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 - 36 °C. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňuje SHMÚ. Takáto teplota môže podľa meteorológov u niektorých osôb nadmerne zaťažiť organizmus. Výstraha je vyhlásená na sobotu aj na nedeľu, od 11.00 hod. do večerných hodín.

Kvôli horúčavám v posledných týždňoch museli niekoľkokrát zasahovať aj záchranári. Ako Rimava.sk informoval regionálny riaditeľ spoločnosti Falck Záchranná Borislav Benedek, od 15. júla do 1. augusta ošetrila posádka Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) 18 pacientov, ktorí skolabovali. Podľa jeho slov po liečbe nebol potrebný transport do nemocnice. „Posádka bez lekára – RZP - zasahovala v dvadsiatich prípadoch. Išlo najmä o starších pacientov,  ktorých zdravotný stav si vyžadoval okamžitý transport do nemocnice," uviedol regionálny riaditeľ spoločnosti Falck. Ako doplnil, najčastejšie záchranári zasahovali v domácom prostredí  a na verejných priestranstvách. Ošetrovali aj dvoch ľudí po bodnutí hmyzom. "Pre rýchly zásah nedošlo k vážnemu poškodeniu pacientov," informoval Benedek.

Naďalej trvá zvýšené riziko vzniku požiarov

Pre Rimavskosobotský okres naďalej platí stredný stupeň požiarneho nebezpečenstva lesov. Na základe tohto indexu a kvôli dlhodobému suchu bol v pondelok vyhlásený  čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. V lesoch a na poľnohospodárskych pozemkoch je zakázané zakladať oheň na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a používať otvorený oheň, fajčiť alebo odhadzovať horiace či tlejúce predmety. Ľudia nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov. Vlastníci aj užívatelia lesných a poľnohospodárskych pozemkov musia v lesoch zabezpečovať hliadkovaciu činnosť, zabezpečiť potrebné množstvo protipožiarneho náradia a udržiavať prejazdové cesty aj zdroje vody tak, aby ich hasiči mohli využiť na účinný zásah.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross