No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hrad Krásna Hôrka budú opravovať ešte dva až tri roky

Krásna HôrkaTri roky od tragického požiaru hrad Krásna Hôrka stále opravujú. Ministerstvo kultúry predpokladá, že verejnosti sa táto národná kultúrna pamiatka otvorí o dva až tri roky. Obnovenie hradu, ktorý je v správe Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Betliar a ľahol popolom počas posledných parlamentných volieb 10. marca 2012, by nemalo stáť viac ako 15 miliónov eur. "Táto suma by nemala byť určite prekročená, pokiaľ sa nevyskytnú vážne nepredvídané okolnosti," informoval koncom februára hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka ide v súčasnosti podľa plánu. Na dolnom a strednom hrade je lešenie potrebné pre výskum omietok. Hotová je krovová konštrukcia dolného a stredného hradu. Škridlu položili už na celom strednom a dolnom hrade a pracuje sa na tom aj na hornom hrade. Trvalý krov sa buduje tiež na severovýchodnej bašte. Ako strešnú krytinu tam použijú špeciálne vopred zvetraný medený plech, ktorý má vďaka tomu takmer čiernu farbu, informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM - Múzea Betliar Judita Krajčiová. Múzeum očakáva, že ministerstvo "v dohľadnom čase vyhlási výberové konanie na projektanta obnovy hradu", čo je nevyhnutný krok pre začiatok tretej - záverečnej etapy obnovy. Rekonštrukcia Krásnej Hôrky má tri etapy a momentálne sa nachádza v druhej, nazvanej "Trvalé krovy a strechy".  Na hrade Krásna Hôrka majú v záverečnej tretej etape vzniknúť pracoviská aj priestory pre návštevníkov zodpovedajúce súčasným nárokom, ako je informačné centrum, kaviareň či predajňa suvenírov.

Podľa informácií SNM - Múzea Betliar sa stále intenzívne pracuje aj na obnove interiéru a umeleckých diel z hradu. Upravené už je okolie hradu. Východný a severný svah hradného kopca sú úplne vyčistené od náletov, krovín a stromov. Hradné múry a horľavé konštrukcie sú tak chránené od vonkajších vplyvov a zároveň vznikol aj priestor, kde v budúcnosti môže byť vytvorený náučný chodník okolo hradu.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku zhorela v sobotu, 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM - Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky. Niektoré predmety sa nepodarí nikdy nahradiť.

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross