No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hrad Krásna Hôrka čaká zastrešenie a rekonštrukcia kaplnky, otvorenie je zatiaľ otázne

perex-krasna-horkaOd tragického požiaru, pri ktorom vyhorel hrad Krásna Hôrka ubehnú už štyri roky. Od tejto udalosti je národná kultúrna pamiatka stále v rekonštrukcii. Najbližšie ho čaká zastrešenie a oprava kaplnky, na ktorú použijú aj finančné prostriedky získané z verejnej zbierky. Presný termín sprístupnenia hradu však ešte stále nie je známy. Rimava.sk o tom informovala Dagmar Brisudová, marketingová manažérka zo Slovenského národného múzea.

V súčasnosti sa podľa jej slov práce na obnove hradu nachádzajú v procese prípravy kolaudácie druhej etapy, teda jeho zastrešenia. Ako ďalej uviedla, ak sa zlepšia klimatické podmienky budú taktiež odstraňovať aj skryté vady z prvej etapy, ktoré sa prejavili v záručnej dobe po odovzdaní diela zhotoviteľom. O aké nedostatky ide však Brisudová bližšie nekonkretizovala.

Podľa manažérky by sa malo onedlho začať s prípravou projektovej dokumentácie na komplexnú revitalizáciu hradu. „Ide o celkovú obnovu exteriérov aj interiérov národnej kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka. V rámci exteriérov je potrebné opraviť časti múrov poškodené požiarom ako aj omietky. Nové budú všetky inžinierske siete či zabezpečovacie prvky,“ priblížila manažérka, podľa ktorej chcú pre návštevníkov pripraviť novú expozíciu s dôrazom na súčasné trendy propagácie a prezentácie zbierok. Taktiež podľa jej slov veria, že verejnosť potešia aj návštevnícke trasy v objekte hradu, nová kaviareň, predajňa suvenírov či informačné centrum.

Ďalším krokom v tomto roku by mala byť oprava interiéru hradnej kaplnky. Ako manažérka poznamenala v rámci verejnej zbierky na obnovu hradu vyzbierali viac ako 180 tisíc eur. „Na reštaurovanie zbierkových predmetov a na reštaurátorský výskum sa doteraz použilo 16 704 eur. Vyzbierané financie naďalej plánujeme použiť na obnovu hradnej kaplnky, jej nástenných malieb a na zreštaurovanie vybraných poškodených zbierkových predmetov,“ vysvetlila Brisudová s tým, že zatiaľ nevedia s istotou uviesť, či vyzbierané finančné prostriedky budú postačovať na tento účel.

Zbierky najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie, obrazy. „Väčšinu z nich sa, našťastie, podarilo pred ohňom zachrániť,“ avizovala Brisudová a dodala, že počas požiaru v sobotu, 10. marca 2012, bola zničená aj časť expozície otvorená v roku 2011 na Hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov, vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov. Boli medzi nimi aj tri zvony zo zvonice kaplnky. „Tie už ale nad Krásnou Hôrkou môžu znieť opäť. Slávnosť posvätenia zvonov v Krásnohorskom Podhradí bola 13. septembra minulého roku,“ dodala na záver manažérka.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: facebook.com/Ssovenskyfolklor a archív Slovenského národného múzea


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross