No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HVEZDÁREŇ: Počas Dňa otvorených dverí aj o blížiacom sa zatmení Slnka. Tu je program

hvezdáreňPočas najbližšej nedele bude v rimavskosobotskej hvezdárni Deň otvorených dverí, zapojí sa tak do akcie k Dňu hvezdární a planetárií. Program štartuje popoludní, na návštevníkov čaká pozorovanie Slnka aj večernej oblohy, optické klamy a ilúzie aj odpoveď na otázku, či sme vo vesmíre sami.

Ako Rimava.sk informovala Daniela Rapavá z hvezdárne v Rimavskej Sobote, ide o tradičnú akciu, ktorá prebiehala aj v minulých rokoch, no pod iným názvom.

Organizátori nezabudli ani na astronomickú "udalosť roka", 20. marca bude čiastočné zatmenie Slnka
"Podujatie sa začína o 15:00 a potrvá do 21.00 hod., sú pripravené hravé, náučné ale aj pozorovateľské aktivity,“ uviedla.

V poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou je tak na programe pozorovanie Slnka ďalekohľadmi, hry a experimenty (aj) pre deti, zaujímavosti o objavovaní planét a tiež odpovede na to, či nás navštevujú mimozemšťania. Organizátori nezabudli ani na najvýznamnejšiu astronomickú udalosť roka pre verejnosť, ktorou bude čiastočné zatmenie Slnka 20. marca. Ako ďalej Daniela Rapavá poznamenala, za priaznivého počasia sa uskutoční aj večerné pozorovanie oblohy. „Naučíme sa spoznávať súhvezdia a orientovať sa na oblohe, pozrieme si červenkastý Mars či jasnú Venušu,“ priblížila.

program

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross