No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HVEZDÁREŇ: Pozrite sa, aký bol Deň otvorených dverí

den-otvorenych-dveri-hvezdarenBrány rimavskosobotskej hvezdárne boli v nedeľu otvorené širokej verejnosti, pre návštevníkov bol pripravený bohatý program. Mohli si prezrieť astropark, pozorovať oblohu ďalekohľadom, vyskúšať optické ilúzie ale aj dostať odpoveď na otázku, či sme vo vesmíre sami. Ako ďalej Rimava.sk informoval riaditeľ hvezdárne Pavol Rapavý, počas Dňa otvorených dverí prišlo viac ako sto záujemcov, čo ich prekvapilo.

Podľa slov Daniely Rapavej z hvezdárne v Rimavskej Sobote pri prehliadke astroparku návštevníkov zaujala raketa, kozmonaut i zemeguľa. „V rámci aktivít k Medzinárodnému roku svetla si vyskúšali optické ilúzie aj svoju reakčnú schopnosť, zaujali ich aj ďalšie interaktívne pomôcky, model svetelného znečistenia, plazmová guľa, solárne hračky, ukážky levitácie a iné,“ uviedla Daniela Rapavá.

Väčšina návštevníkov však čakala na zaujímavé rozprávanie riaditeľa hvezdárne s názvom Sme vo vesmíre sami? Po získaní odpovede na túto otázku bola krátkou prednáškou predstavená výstava o CERN-e. Po nej sa návštevníci dozvedeli, čo si pripravila pre pozorovateľov tento rok obloha a astronómovia, dozvedeli sa aj zaujímavé informácie o blížiacom sa zatmení Slnka. Niektorí si dokonca odniesli špeciálne okuliare.

Záver podujatia bol venovaný pozorovaniu oblohy. „Večernému pozorovaniu počasie veľmi neprialo, ale Venuša a Jupiter potešili aspoň pár návštevníkov, kým obloha definitívne zatiahla oponu za rušným dňom,“ poznamenala Daniela Rapavá.

Podľa slov riaditeľa sa program podarilo naplniť aj napriek zlej viditeľnosti pri pozorovaní večernej oblohy. „Malo to veľký ohlas. Na Rimavskú Sobotu nás tento záujem prekvapil,“ dodal.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Daniela Rapavá


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross