No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo hvezdárni o vzniku našej planéty ale aj o hrozbách z vesmíru

26. februára 2013 |  | 

Hrozba z vesmíru a ako vznikla Zem patria medzi názvy dokumentov, ktoré v najbližších dňoch pre verejnosť pripravili pracovníci rimavskosobotskej hvezdárne počas jarných prázdnin. Ako Rimava.sk informovala odborná pracovníčka Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Rimavskej Sobote Katarína Kerekešová, okrem troch dokumentárnych filmov od stredy do piatku po 14.00 hod. si záujemcovia môžu pozrieť aj podvečerné premietania o súhvezdiach, zaujímavých objektoch a hviezdach na večernej oblohe. Naplánované je aj pozorovanie Slnka - slnečných škvŕn a protuberancií. „Merkúr a Venuša budú pozorovateľné celý deň, ale len za jasného počasia,“ uviedla Kerekešová, podľa ktorej sú pozorovania určené jednotlivcom a rodinám, väčšie skupiny je nutné ohlásiť vopred.

Hvezdáreň, areál s modelmi asteroidov, slnečnými hodinami aj solárnym panelom bude počas týchto dní prístupná od 10.00 do 21.00 hod., za jasného počasia bude do večera možné vzhliadnuť aj súhvezdia a objekty zimnej a jarnej oblohy.

 

Popoludňajšie premietanie – od 14.00 hod.:

27. 2. Európske južné observatórium – návšteva moderného veľkého observatória v Chile, ktoré skúma vzdialené hviezdy a galaxie. Pozrieme sa ako ho stavali a aké prístroje sa používajú. (české titulky)

28. 2. Ako vznikla Zem - dokumentárny film zavedie do doby vzniku Slnka, planét a menších telies, ktoré zrážkami s planétami vytvárali krátery ako sú na Mesiaci. Postupným ochladzovaním sa na Zemi objavili oceány, cez rednúce mraky zasvietilo Slnko. (česká verzia)

1. 3. Hrozba z vesmíru – dokument o malých telesách, ktoré by mohli ohroziť život na Zemi; rozoberá možnosti, ktoré máme na odvrátenie tohto nebezpečenstva.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross