No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Integrovaný systém v prímestských autobusoch nášho kraja štartuje od zajtra naostro

31. januára 2024 | | |  | 

Po mesiaci mobility, kedy ľudia v prímestských autobusoch v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) cestovali bezplatne, štartuje od 1. februára nový integrovaný dopravný systém naostro.

Mesiac mobility, ktorý župa vyhlásila v januári končí, na registráciu do nového systému ho využilo 52-tisíc cestujúcich. Takmer šesťtisíc ľudí si kúpilo predplatný cestovný lístok a pravidelné cesty do školy či zamestnania tak pre nich budú omnoho výhodnejšie.

Po mesiaci bezplatného cestovania na prímestských spojoch SAD Zvolen a SAD Lučenec začnú už od zajtra cestujúci využívať predplatné lístky či platbu virtuálnou IDS kartou, kompletne nové sú odbavovacie zariadenia v autobusoch i aplikácia pre vodičov.

"Po rokoch koncepčných príprav, postupných zmien a mnohých mesiacoch intenzívnej práce nás zajtra čaká dôležitý deň pre verejnú dopravu v BBSK. Dôležitý deň pre všetkých cestujúcich, i tých, ktorí túto službu poskytujú – či už hovoríme o dopravcoch alebo samotných vodičoch jednotlivých prímestských autobusov,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou


Práve 1. februára župa spraví prvý merateľný krok k verejnej doprave 21. storočia. "Autobusy našich zmluvných partnerov SAD Zvolen a SAD Lučenec budú od tohto dátumu vybavené novými odbavovacími zariadeniami a aplikáciou, vyvinutou špeciálne pre ne. Táto zmena kraju, ako objednávateľovi prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme, po rokoch umožní postupne prístup k dôležitým dátam,“ doplnil župan.

Vďaka novým systémom bude kraj vedieť napríklad koľko cestujúcich cestuje na jednotlivých linkách a aké je ich cestovateľské správanie, kde sa jednotlivé autobusy nachádzajú v reálnom čase, či idú podľa cestovných poriadkov, meškajú alebo odídu zo zastávky skôr alebo kde a kedy autobusy chodia poloprázdne a kde naopak ľudia cestujú v tlačenici.

"Vďaka týmto merateľným dátam sa budeme vedieť už čoskoro rozhodovať kde spoje posilniť, ako čo najlepšie trasovať jednotlivé linky, ako upraviť cestovné poriadky a kde dať vodičom signál, aby počkali na prípoj a cestujúci sa tak nemuseli stresovať, že v prípade mimoriadneho meškania ďalší autobus nestihnú. Nadväznosť spojov v reálnom čase pritom chceme v budúcnosti rozšíriť aj na mestské hromadné dopravy a tiež na regionálnu vlakovú dopravu v našom kraji – to všetko vďaka budúcej integrácii aj týchto druhov dopravy,“ doplnil Ondrej Lunter.

Unikátne riešenie

Integrovaný dopravný systém BBSK je systémom novej generácie, pričom podobné riešenia v iných krajoch v Českej republike boli budované a postupne spúšťané počas niekoľkých rokov.

"Zároveň však treba dodať, že je to aj enormne technicky náročné. Hoci sme pripravení, ostrá prevádzka môže so sebou priniesť väčšie či menšie komplikácie, prosíme preto počas prvých pár dní o trpezlivosť a zároveň cestujúcich uisťujeme, že v prípade problémov na našej strane to nebude mať vplyv na ich odbavenie,“ povedal banskobystrický župan.

Spustenie IDS je pritom míľnikom aj pre dopravcov a vodičov, ktorí začnú pracovať so systémami, s ktorými doposiaľ nemali skúsenosť, s novou aplikáciou a odbavovacím zariadením.

"Aj šoféri si potrebujú na nový spôsob zvyknúť a ohmatať si ho v praxi. Prosím preto cestujúcich, berte do úvahy, že aj vodiči sú len ľudia, že sa učia a možno niektoré úkony budú vyžadovať viac času. Práve vďaka nim však verejnú dopravu môžeme naplno využívať, zbytočne by sme mali najmodernejšie systémy, keby autobus nemal kto šoférovať. Ďakujem preto aj z tohto miesta všetkým vodičom za ich nasadenie a spoluprácu. Pre hladší prechod prebehlo niekoľko školení a k dispozícii budú mať aj  inštruktážne video,“ dodal Lunter.

Prvé zmeny v cestovných poriadkoch

Nové odbavovacie systémy boli nainštalované v takmer 500 autobusoch a vďaka nim IDS BBSK získalo centralizovaný systém riadenia verejnej hromadnej dopravy.

"Systém je pripravený na budúcu integráciu aj ďalších druhov verejnej dopravy. Samotné odbavovacie zariadenia sú zložené z komponentov ako tlačiareň, čítačka a tablet, s možnosťou ľahkej výmeny. Všetky naše kroky smerujú k tomu, aby v budúcnosti mohol človek cestovať v rámci kraja na jeden lístok prímestskými autobusmi, MHD a regionálnymi vlakmi a aby tieto na seba nadväzovali v cestovných poriadkoch a tiež v reálnom čase,“ povedal Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva Organizátor IDS BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou


Ten zároveň upozornil, že od 1. februára príde aj k prvej úprave cestovných poriadkov v tomto roku. Tie reagujú najmä na potreby zamestnávateľov a nadväznosť na vlaky.

"Na trase Rimavská Sobota – Hnúšťa zavádzame nové spojenia po 22. hodine, aby sme zabezpečili obslužnosť zamestnancov, ktorí dochádzajú z popoludňajších zmien. Tiež sme vyšli v ústrety zamestnancom pekárne v Očovej, kde zavádzame novú autobusovú zastávku,“ doplnil Radoslav Vavruš.

V súvislosti so zmenami grafikonov vlakov budú optimalizované cestovné poriadky spojov cez obce Ráztoka a Nemecká, tiež sa zlepší dopravná obslužnosť obce Telgárt a nové nedeľné spoje potešia aj študentov dochádzajúcich medzi Slovenskými Ďarmotami a Veľkým Krtíšom.

"V tejto súvislosti odporúčame cestujúcim, aby si pred odchodom skontrolovali cestovné poriadky priamo na webových stránkach jednotlivých dopravcov alebo na stránke BBSK,“ uzavrel Radoslav Vavruš. 


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross